"Niektóre media zasugerowały, że z Putinem zorganizowaliśmy zamach". Tusk zeznawał w sądzie

Donald Tusk zeznawał jako świadek w procesie ówczesnego szefa kancelarii premiera, Tomasza Arabskiego, który razem z czterema innymi urzędnikami jest sądzony za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

Donald Tusk podczas przesłuchania w warszawskim Sądzie Okręgowym mówił m.in. o spotkaniu z Władimirem Putinem na molo w Sopocie. Prawicowe media często wykorzystują je przeciwko Tuskowi twierdząc, że podczas niego na pewno doszło do tajnych rozmów dotyczących rzekomego zamachu.

Trwało kilka minut. Rozmawialiśmy o sprawach kurtuazyjnych. Rozmowa była krótka, dlatego dokładnie ją pamiętam. Pokazywałem, gdzie jest plaża po której biegam, a także gdzie jest mój dom. Putin opowiadał, że ma dużo ochrony i że przez to cierpi. I na tym koniec. Wiem, że to nie jest satysfakcjonująca odpowiedź dla tych, którzy snują teorie spiskowe

- powiedział Tusk. I dodał, jaki był rzeczywisty cel spaceru po sopockim molo.

Gest, by na molo zamienić kilka słów, w obecności kamer i dziennikarzy, gdy nikt nie sprawdzał, czy ktoś nas słyszy, był po to, by fotografowie mogli zrobić ładne zdjęcia. Oto cała historia rozmowy na molo

- powiedział były premier.

Donald Tusk zeznawał w procesie dot. Smoleńska

Podczas jawnej części przesłuchania Donald Tusk wielokrotnie tłumaczył, że zadaniem premiera nie jest organizowanie wizyt, gdyż wiele pytań dotyczyło technicznych aspektów wizyty. Podkreślał, że politycznie nie odpowiadał za wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nie leży w gestii premiera logistyczne organizowanie wizyt. Moja, 7 kwietnia, był efektem efektem bezpośredniego zaproszenia mnie przez ówczesnego premiera Rosji, Władimira Putina

- powiedział Tusk. Szef RE dodał, że rozmowa odbyła się w ojczystych językach obydwu rozmówców, za pomocą specjalnego telefonu z tłumaczami.

Podczas przesłuchania szef RE odniósł się też do działalności politycznej Lecha Kaczyńskiego. Stwierdził, że była na granicy konstytucji.

Politycznie rzecz biorąc prezydent forsował bardzo samodzielną, na granicy uprawnień konstytucyjnych, aktywność zagraniczną. Często samodzielnie i bez konsultacji z rządem. W mojej ocenie było to niezgodne z duchem konstytucji

- powiedział Donald Tusk.

Z kolei na pytanie o rozmowy z Tomaszem Arabskim już po katastrofie smoleńskiej były premier odniósł się do doniesień medialnych, które pojawiły się krótko po tragedii.

Niektóre media trzy-cztery dni po katastrofie zasugerowały, że razem z Putinem zorganizowaliśmy zamach. Więc proszę mi wierzyć, byłem przejęty tą agresywną kampanią i tymi oskarżeniami. Jeżeli zostały mi w głowie jakieś rozmowy, to te dotyczące właśnie tych doświadczeń i tego, jak niebezpieczna dla Polski jest narastająca kampania kłamstw smoleńskich. Te rozmowy z ministrem Arabskim pamiętam

- powiedział Tusk. Podkreślił, że tuż po katastrofie był skupiony na zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce, a nie na tym, co działo się KPRM.

Nie było czasu na dywagacje "a co by było, gdyby"

 - powiedział Tusk. Były premier podkreślił, że „najwyżej” ocenia pracę ówczesnego szefa KPRM, Tomasza Arabskiego.

Przed godz. 13 sąd zdecydował, że przesłuchanie będzie kontynuowane w trybie niejawnym i ogłosił 40-minutową przerwę. Przesłuchanie zakończyło się ok. godz. 15. Po wyjściu z sali sądowej Tusk nie rozmawiał z dziennikarzami.

Więcej o:
Komentarze (214)
Donald Tusk zeznawał w procesie dotyczącym Smoleńska
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 68 razy 56

  Tak już całkiem na poważnie to brawo dla sądu, że pieniaczy sprowadzał do parteru. Dla Tuska brawo za opanowanie.

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 56 razy 50

  Tuskowi trzeba oddać, że wśród tej całej szczekającej na Niego hołoty zachowuje się bardzo elegancko. Odpowiada na pytania spokojnie, bez problemu i bez emocji co pewnie doprowadza PiS do szewskiej pasji. A i nawet Jarosław zjawił się w sądzie niby to w innej sprawie przypadkowo wyznaczonej na taki sam termin jak przesłuchanie Tuska - co za zbieg okoliczności!
  Jarosław pewnie przyszedł podpatrywać przez dziurkę od klucza jak stać się kulturalnym człowiekiem a nie chamem z Żoliborza. Tylko, że Kaczyński już się niczego nie nauczy bo jest przekonany o swojej nieomylności i o tym, że wie wszystko najlepiej.

 • tilow3

  Oceniono 52 razy 46

  Moi znajomi pisowcy wierni katolicy, osiągnęliby maksimum szczęścia widząc Tuska na szubienicy. Tusk to dla pisowców kumulacja zła, to demon, absolutny diabeł. Czemu się tak dzieje? najlepiej zacytować mistrza Głowackiego:
  "Bo coś takiego jest nad Wisłą, że bardzo lubimy kogoś podrzucać do góry, a potem upuścić i wdeptać w ziemię, ale po ludzku, tak żeby włosy wystawały (...)
  Bo ogólnie jesteśmy narodem łagodnym, szlachetnym i dobrodusznym. I to nie jest nawet nasza zasługa. Po prostu taką naturę otrzymaliśmy od Boga.Najlepszy dowód, że powiesiliśmy tylko dwóch biskupów, zamordowaliśmy tylko jednego prezydenta i spaliliśmy tylko jedną stodołę pełną ludzi. Mogą nam wiele zarzucić, ale jesteśmy wyrozumiali jak mało kto. W naszym kraju można okraść, ukraść, zdradzić, oszukać, ostatecznie zamordować i jakoś tam zrozumiemy i wybaczymy (...) Tylko jednego wybaczyć nie możemy. Sukcesu."

 • ginztonickiem

  Oceniono 40 razy 38

  Nigdy nie zrozumiem po co ktoś miałby zamachiwać się na Kaczyńskiego. Kto to był?!

 • g.lesio

  Oceniono 37 razy 31

  Tusk spokojnie i rzeczowo odpowiadał na często idiotyczne pytania tych pseudooskarżycieli Te żałosne kreatury usiłowały go niszczyć a to on ich ośmieszał odpowiedziami..
  PiS ma naprawdę kłopot bo wygląda , że Donald zamierza wrócić do pilskiej polityki. Prezes pewnie ma koszmary nocne jak o tym pomyśli bo jeszcze się nie zdarzyło żeby w pojedynku z Tuskiem wygrał. Władzę przecież objął jak Tusk odszedł z polityki polskiej.

 • elzbietttta

  Oceniono 28 razy 26

  Kaczyński był prezydentem tylko z nazwy, mierny i bierny. Nikt na niego nie przygotował zamachu, bo i po co. Mania wielkości brata + głupota wyznawców PiSu nie uczynią z L.K. męża stanu. Pozostanie jedynie mężem M. Kaczyńskiej.

 • def11

  Oceniono 29 razy 25

  Tusk w formie STOP Próba ubrania w odpowiedzialność nieudana STOP Przeciwnicy baaardzo słabi STOP Tusk zaorał :)

 • antonikarcz

  Oceniono 26 razy 24

  Paczulska odnośnie zeznań premiera Tuska:

  "Jego zeznania będą analizowane przez wiele lat".

  I wszystko jasne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX