Sasin rozwiewa nadzieje rodziców na szybką ustawę: "Działania z dnia na dzień nie są możliwe"

Rozsądek podpowiada, że radykalne działania z dnia na dzień nie są możliwe - powiedział w kontekście protestujących rodziców osób niepełnosprawnych Jacek Sasin w programie "Jeden na Jeden".

Od środy w Sejmie protestują rodzice osób niepełnosprawnych. Domagają się m.in. comiesięcznego dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych po 18 roku życia, który miałby wynosić 500 zł miesięcznie oraz zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Liczą na szybkie działania i zapowiadają, że nie ustąpią, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione.

Ich nadzieje właśnie rozwiał Jacek Sasin.

Jacek Sasin do rodziców: radykalne działania nie są możliwe

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów na antenie TVN24 ocenił działania prezydenta, premiera i minister rodziny, pracy i polityki społecznej, którzy w ciągu ostatnich dni odwiedzili protestujących. Wizyty Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego i Elżbiety Rafalskiej nazwał „nieskutecznymi”.

Dodał jednak, że podczas wizyty Morawieckiego padły „bardzo ważne zapowiedzi”. Stwierdził też, że rozumie osoby będące w dramatycznej sytuacji, które oczekują „natychmiastowej, radykalnej poprawy swojej sytuacji”.

Rozsądek podpowiada, że takie radykalne działania z dnia na dzień nie są możliwe

- powiedział jednocześnie Sasin. Podkreślił, że proces legislacyjny to żmudny, trwający długo proces, który „nie dzieje się w kilka godzin”.

W państwie demokratycznym nic się nie dzieje od tego, że nawet tak ważne osoby jak premier czy prezydent coś powiedzą

- stwierdził, rozwiewając tym samym nadzieje protestujących na szybką poprawę ich sytuacji.

Na pytanie, kiedy Sejm zajmie się tematem osób niepełnosprawnych powiedział jednak, że najbliższe posiedzenie zapowiedziane jest na początku maja, czyli za dwa tygodnie.

To jest czas, kiedy rzeczywiście można przygotować projekt ustawy

- stwierdził. Chwilę wcześniej zastrzegł jednak, że ustawy w trybie rządowym wymagają wiele pracy: przygotowań, konsultacji, przede wszystkim ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Przygotowanie dobrego projektu ustawy, nie takiego, który będzie bublem prawnym, poddanie go konsultacjom, również ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, wymaga czasu".

- stwierdził. Najwyraźniej dla szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów termin 14 dni jest wystarczający, by przygotować dobrą ustawę.

Więcej o: