Polska Fundacja Narodowa potrzebuje więcej pieniędzy na pikniki i konkursy

Budżet Polskiej Fundacji Narodowej jest znacznie wyższy, niż się mówi - informuje "Newsweek". Stworzona przez PiS fundacja w 2017 r. i 2018 r. ma już na koncie 220 mln zł.

Przypomnijmy, że Polska Fundacja Narodowa miała dostawać na swoją działalność od państwowych spółek 100 mln zł rocznie.

220 mln zł

Tymczasem PFN sama poinformowała tygodnik, że w według stanu na koniec 2017 r. jej środki finansowe wyniosły 32 458 245, 64 zł oraz krótkoterminowe lokaty na kwotę 145 mln zł. W 2018 r. z kolei budżet fundacji wyniósł 42,5 mln zł. Łącznie to 220 mln zł. Warto zwrócić uwagę, że do końca 2018 r. jest jeszcze sporo czasu.

W 2017 r. PFN wydała ponad 18 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na "Piknik Wojskowy", który odbył się na błoniach Stadionu Narodowego. Jak informuje "Newsweek", działanie fundacji na pikniku polegało na rozstawieniu namiotu, w którym opowiadano o polskiej historii XX wieku.

Z kolei projekt o nazwie "Zwiastun" polegał złożeniu wieńca przy pomniku Gloria Victis przez 40 żołnierzy batalionu NATO, których przywieziono z Orzysza. Żołnierze spotkali się też z kombatantem AK.

Inny projekt fundacji jest prowadzony w ramach porozumienia z Mazowieckim Kuratorem Oświaty. W ramach projektu zorganizowany został konkurs "Odkrywanie śladów historii lat 1944-1989 w przestrzeni publicznej mojej małej ojczyzny”, skierowany do uczniów. Cel? Upowszechnienie wiedzy nt. historii najnowszej. "Sęk w tym, że celem statutowym fundacji jest promocja Polski za granicą, a nie wśród młodzieży szkolnej na Mazowszu" - zauważa w artykule autor "Newsweeka"

Jachtem dookoła świata za 20 mln zł

Nowy pomysł PFN to "Polska100". Organizowana w związku ze 100-leciem niepodległości akcja polega na rejsie dookoła świata. W projekcie bierze udział Mateusz Kusznierewicz, dwukrotny medalista olimpijski w żeglarstwie. Sam używany jacht, którym będzie płynął Kuszcznierewicz, kosztował od 800 tys. do 1,2 mln euro. Cały projekt może pochłonąć 20 mln zł.

Wsparcie dla matek, proporcjonalny ZUS i obniżenie CIT. Deszcz obietnic PiS-u

Więcej o:
Komentarze (77)
Polska Fundacja Narodowa. Budżet wynosi 220 mln zł
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 53 razy 51

  Nie ma takich pieniędzy których nie moglibyśmy zdefraudować ..

  Pozdrawiamy was frajerzy :)

  PFN prawa i sprawiedliwa pralnia

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 35 razy 31

  A na pomoc rodzicom niepełnosprawnych dzieci nie ma i trzeba nowy podatek ustanowić.
  Jak poznać gnidę? Jest z PiS.

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 27

  Świrski to typowy karierowicz który bedzie wazelinował każdej władzy byle zrobić pieniądze. Za okupacji tacy kolaborowali z hitlerowcami, za komuny służyli Moskwie a teraz wysługują się pisobolszewii. Nie dajcie się zwieść jego powoływaniem się na patriotyzm. Każda zapluta gnida zawsze używa takiej retoryki żeby uzasadnić swoją wiernopoddańczość reżimowi.....

 • niko8472

  Oceniono 31 razy 27

  "Sam używany jacht, którym będzie płynął Kuszcznierewicz, kosztował od 800 tys. do 1,2 mln euro."

  To nawet nie wadomo ile dokladnie ten jacht kosztowal? Pieknie k.., pieknie.

 • pi.mi

  Oceniono 25 razy 25

  "Polska Fundacja Narodowa potrzebuje więcej pieniędzy na pikniki i konkursy"

  Proponuję zabrać niepełnosprawnym dzieciom. A emerytom zamiast podwyżki 6,50 PLN dać 4,20 ;-)

  I co tam jach!
  Kupicie sobie całą flotę jachtów !

 • jael53

  Oceniono 22 razy 20

  I takie manewry, jak zwiększenie budżetu dla tej instytucji, da się przeprowadzić z wieczora na rano. Nie tak, jak z niepełnosprawnymi, dla których "się nie da". Btw. dało się jakoś zgarnąć te 600 mln, które były dla nich zapisane w rezerwie budżetowej na 2016 r.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX