Dzieci słynnych ojców kandydatami PiS na prezydentów miast? Zapadły pierwsze decyzje

PiS w Krakowie postawi w wyborach samorządowych na Małgorzatę Wassermann, a w Gdańsku na Kacpra Płażyńskiego - podają "Fakty" TVN, powołując się na nieoficjalne informacje. W Warszawie, tak jak wedle wcześniejszych informacji, kandydatem na prezydenta ma być Patryk Jaki.

To na razie tylko trzy nazwiska z 16-osobowej listy kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast w wyborach samorządowych w 2018 roku. Pełna lista ma zostać przedstawiona w przyszłym tygodniu.

PiS postawi na Wassermann, Jakiego i Płażyńskiego

Jak podają „Fakty”, ostatecznych kandydatów w czwartek wieczorem ustalili Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

Ten ostatni podczas konferencji rozbrajająco przyznał, ze „wygrana każdego przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy będzie niespodzianką”. Przypomnijmy, że dzisiaj PiS ani żaden z jego koalicjantów nie ma prezydenta w żadnym z szesnastu miast.

Na pewno zażarcie będziemy walczyć i o Kraków, i o Warszawę. W obu tych miastach wystawiliśmy najmocniejszych kandydatów, na jakich obóz Zjednoczonej Prawicy było stać

- powiedział Gowin.

W Warszawie przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu PiS ma wystawić Patryka Jakiego, szefa komisji reprywatyzacyjnej i wiceministra sprawiedliwości ,który najlepiej spośród kandydatów prawicy wypadał w sondażach.

W Krakowie przeciwniczką Jacka Majchrowskiego ma zostać Małgorzata Wassermann, szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold, córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła PiS Zbigniewa Wassermanna.

Kacper Płażyński, który miałby powalczyć w Gdańsku z Pawłem Adamowiczem, to syn Macieja Płażyńskiego, jednego z trzech założycieli Platformy Obywatelskiej, marszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu oraz senatora PiS, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Płażyński do tej pory nie miał doświadczenia w polityce.

Wybory samorządowe 2018

Choć nie ma jeszcze dokładnej daty, pewne jest, że wybory samorządowe odbędą się pod koniec października albo na początku listopada 2018 r.

Będą w nich obowiązywać już nowe przepisy. Na nowo zdefiniowano m.in. znak x na kartach do głosowania.

Wybory samorządowe 2018 - nowe przepisy, zmiany ordynacji wyborczej >>>

Konwencja samorządowa PiS. Kaczyński: Zdarzyły się nam potknięcia. Te potknięcia w jakiejś mierze przełożyły się także na poparcie dla nas

Więcej o: