Morawiecki ogłosił wprowadzenie solidarnościowej daniny. Zawrzało. "Janosik", "Robin Hood+"

Propozycja Mateusza Morawieckiego nie spotkała się z przychylnością protestujących rodziców. O pomyśle "solidarnościowej daniny" krytycznie wypowiadają się też politycy i dziennikarze.

Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie nowego funduszu pomocowego dla osób niepełnosprawnych z opodatkowania osób najzamożniejszych. Do połowy maja ma zostać przygotowany terminarz zmian i projekt rozwiązań prawnych. Protestujący rodzice nie zaakceptowali propozycji. Domagają się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, który miałby zająć się ich postulatami. Chodzi o zwiększenie dodatku rehabilitacyjnego do wysokości 500 złotych na niepełnosprawne dzieci po ukończeniu przez nie 18. roku życia oraz zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS.

Pomysł premiera spotkał się z falą krytyki, m.in. polityków i dziennikarzy. 

"Premier Morawiecki wykorzystuje protest opiekunów niepełnosprawnych, żeby... podwyższyć podatki! Przecież to komedia" - napisał wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. "Czy słyszał Pan kiedyś o cięciu wydatków?! - spytał.

"A może rząd na siebie daninę nałoży w postaci cięcia swoich wydatków?" - zapytał z kolei Paweł Kukiz. Zaproponował, by "daniną" była likwidacja gabinetów politycznych czy likwidację subwencji partyjnych. "Tu ma Pan swoją 'daninę, Panie Morawiecki - podsumował.

"Premier Morawiecki i min. Rafalska powiedzieli protestującym w Sejmie rodzicom, że się nie da. 900 mln na TVP, 600 mln dla PFN, 500 mln dla Czartoryskiego, 100 mln dla Rydzyka, po 60-80 tys. dla ministrów, się dało" - wyliczył Jan Grabiec.

Ekonomista Wiktor Wojciechowski zauważył, że zaledwie tydzień temu Morawiecki zapowiadał m.in. obniżenie podatku CIT i zmniejszenie składek ZUS, a dziś mówi o nowej daninie. 

"Dziś nastąpiła transformacja PIS-u. Szydło mówiła - 'wystarczy nie kraść'. Morawiecki zapowiadając daninę pokazuje, że 'wystarczy kraść'" - ocenił Tomasz Lis

Ryszard Petru uważa, że "skuteczna pomoc nie wymaga zmiany Konstytucji". "Wystarczy dobra wola i brak rozrzutności w innych obszarach" - napisał.

"To co prezydent AndrzejDuda zrobił by ugasić protest rodziców osób niepełnosprawnych i zapewnić im pomoc to premier Morawiecki koncertowo zawalił proponując daninę solidarnościową" - uważa Andrzej Gajcy z Onetu.

"Janosik Morawiecki" - skomentował krótko dziennikarz Przemysław Szubartowicz.

W podobnym tonie wypowiedział się Kamil Dziubka z Onetu: "Robin Hood +". 

Więcej o:
Komentarze (268)
Danina solidarnościowa. Krytyka pomysłu Mateusza Morawieckiego
Zaloguj się
 • takito.ataki

  Oceniono 52 razy 50

  Na niepełnosprawne dzieci powinni się zrzucać tzw. obrońcy życia z Episkopatem na czele.

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 39

  Ściągnie specjalną ustawą podatki od najbogatszych ..Z Cypru panie premierze czy z Luksemburga ?
  A może z Liechtensteinu ?

 • jurek4491

  Oceniono 36 razy 36

  Budżet pęka w szwach , PiS dzielce TRĄBIĄ o tym co dwa dni w REŻYMOWEJ telewizji a dla niepełnosprawnych nie ma pieniędzy - CHAMSTWO .

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 35 razy 33

  Skoro tak uszczelnili i takie mają super dochody, to po cholerę jakaś danina? co głupki z PIS?

 • apolis

  Oceniono 30 razy 30

  Przestańcie kraść, rozbijać fury po 1,5 bańki sztuka, opłacać Rydzyka, nagradzać się co drugi dzień a wystarczy i na te dzieci i na wiele innych potrzeb...

 • mariner4

  Oceniono 27 razy 27

  Odp.... się śmieciu od moich pieniędzy!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 26 razy 26

  Dziki rechrystianizator znów coś palnął?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX