Premier wyszedł z propozycją do protestujących. Powstanie "danina solidarnościowa" i nowy podatek

Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie "daniny solidarnościowej". Chodzi o dodatkowe opodatkowanie najzamożniejszych, by pojawiły się środki na wsparcie osób niepełnosprawnych. Rodzice nie zgodzili się na propozycje rządu.

- Zdecydowaliśmy się powołać fundusz solidarnościowy. Będzie to fundusz wsparcia dla osób niepełnosprawnych - poinformował protestujących rodziców osób niepełnosprawnych premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, na najbardziej zamożnych nałożona zostanie danina, by pojawiły się nowe środki w systemie. Danina miałaby zostać wprowadzona od nowego roku, ale już w maju ma powstać mapa drogowa.

Zaproponujemy opozycji wpisanie do konstytucji zmian, które będą zmianami w kierunku państwa solidarnościowego, tzn., żeby ci, którzy najwięcej zarabiają, najbardziej zamożni, bardzo niewielki procent tych osób, żeby wpłacały niewielką daninę dla tych najbardziej potrzebujących

- mówił Morawiecki rodzicom. "Solidarne państwo musi w taki sposób działać" - dodał. Premier podkreślił też, że dzisiejsza opozycja w ciągu czterech lat podniosła renta socjalna o 68 złotych, a rząd PiS o 99 zł w ciągu roku. 

- Mam bliskich znajomych, których los od 40 lat obserwuje. Bardzo ciężkie położenie. Rozumiem jak to jest od tej strony - zapewniał.

Rodzice nie zgadzają się na 

- To dobrze, niech będzie ta danina. Natomiast pieniądze w budżecie są i państwo muszą rozwiązać na dzisiaj, na teraz problem naszych dwóch postulatów. Bo te postulaty są na wczoraj, przedwczoraj i jeszcze wcześniej - odpowiadała jedna z matek. Dodała, że "nie zgadzają się na propozycję majową". - Prosimy, byście z panią minister Rafalską jeszcze raz to przemyśleli i wrócili z inną propozycją - mówił. 

- Ustawy nie powstają na kolanie, jutro nie będzie napisana. Ustawa ma swój tryb procedowania - oburzała się minister Elżbieta Rafalska. - Poczekamy - odpowiedzieli rodzice. - Jakoś Donald Tusk potrafił się zmierzyć z tym problemem. Potrafił wyliczyć koszty, napisać ustawę i za trzy dni to przegłosować. To teraz ja zadaję pytanie - czy państwo potrafią zrobić podobną rzecz? - mówiła jedna z osób.

Rodzice przypominali słowa Morawieckiego z konwencji PiS, m.in. o mierze dojrzałości państwa, które opiekuje się słabszymi obywatelami i o tym, który rząd ma serce z kamienia. 

Protest dorosłych niepełnosprawnych

Od środy w Sejmie trwa protest rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Domagają się zwiększenia dodatku rehabilitacyjnego do wysokości 500 złotych na niepełnosprawne dzieci po ukończeniu 18. roku życia oraz zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. W piątek rano z protestującymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział pomoc protestującym rodzicom poprzez realizację ich postulatów.

Więcej o:
Komentarze (439)
Mateusz Morawiecki zapowiedział daninę solidarnościową
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 88 razy 78

  Pani minister Rafalska do protestującej w Sejmie matki dziecka z niepełnosprawnością:
  „Pani dobrze wie, że ustawy nie powstają na kolanie”.
  Fałszywce..

 • plutoniczna

  Oceniono 80 razy 68

  ...na najbardziej zamożnych nałożona zostanie danina...

  opodatkują wreście kościół????

 • plutoniczna

  Oceniono 63 razy 57

  a co, nie ma już kasy w budżecie????
  marnych kilkuset milionów rocznie???
  na premie jest, na nagrody jest, na koryto+ jest na na niepełnosprawnych nie ma???/
  a wystarczyło nie kraść.

 • obinobi

  Oceniono 59 razy 53

  A gdzie najgłośniej krzyczący księża np. Głódź czy Rydzyk albo Nycz? Nie widziałem, żeby biegli z pomocą. Nie oni tylko krzyczą rodzić,rodzić,rodzić!!!

 • 7ogamihcra

  Oceniono 51 razy 45

  Nowy podatek??? A wystarczy nie kraść i nie wydawać na idiotyczne fundacje narodowe i inne telewizyjno narodowe szmugle, a by były pieniądze na chore dzieci i pieniądze dla niepełnosprawnych.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 44 razy 42

  "Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie "daniny solidarnościowej". Chodzi o dodatkowe opodatkowanie najzamożniejszych, by pojawiły się środki na wsparcie osób niepełnosprawnych.

  Jeśli dobrze pamiętam to dziki rechrystianizator jest w grupie najzamożniejszych. Ile dał od siebie tej daniny?...

 • agu25

  Oceniono 47 razy 41

  Opodatkować Kościoły to sie znajdzie góra pieniędzy, przecież to zwyczajna instytucja prania pieniędzy !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX