Prezydent miasta rzuca rękawicę narodowcom. Ulice Gdańska zaleją manifestacje

W minioną sobotę w Stoczni Gdańskiej ONR świętowało 84. rocznicę swojego powstania. Potem członkowie i sympatycy stowarzyszenia ruszyli z manifestacją w stronę Dworu Artusa, gdzie zakończyli przemarsz krótkim wiecem. Niektórzy mieszkańcy Gdańska byli zdegustowani pochodem narodowców i mieli pretensje do prezydenta miasta, że ten nie uprzedził ich o wydarzeniu.

Manifestacja ONR rozpoczęła się od spotkania w sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Potem tabun narodowców ruszył ulicami Gdańska skandując dość niewyszukane hasła jak „Znajdzie się kij na lewacki ryj” czy „PiS-PO, jedno zło”.

Ubrani na czarno uczestnicy manifestacji kroczyli w dwóch szeregach niosąc biało-czerwone flagi Polski i zielone flagi ONR. Przeszli przez centrum, dworzec PKP i Główne Miasto aż do Dworu Artusa. Tam całe wydarzenie zakończyło się krótki wiecem, podczas którego odśpiewano „Hymn Młodych”, czyli oficjalny hymn Młodzieży Wszechpolskiej.

Wałęsa o manifestacji ONR >>>

Manifestacja ONR – odpowiedź prezydenta

Z manifestacji ONR i braku powiadomienia o tym fakcie opinii publicznej próbował tłumaczyć się prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Twierdzi on, że nie miał pojęcia, iż wydarzenie odbędzie się pod sztandarami ONR. „Nie wiedzieliśmy, bo w zgłoszeniu zgromadzenia publicznego i przemarszu taki zapis się nie znalazł. Przejście zostało zgłoszone przez osobę prywatną.” – wyjaśnia w oświadczeniu.

(Kontr)manifestacji ciąg dalszy

Teraz prezydent Gdańska chce zorganizować manifestację dla wszystkich, "którym bliskie są ideały demokracji, wolności i otwartości". Odbędzie się ona pod hasłem "Demokratyczny Gdańsk mówi NIE dla nacjonalizmu i faszyzmu!" o godz. 12 pod Fontanną Neptuna.

Na odpowiedź środowisk prawicowych nie trzeba było długo czekać. W gdańskim Urzędzie Miejskim pojawiło się kilka zgłoszeń na kontrmanifestacje. Jednego z nich dokonała Maria Kołakowska, znana z zakłócania Trójmiejskiego Marszu Równości i brania udziału w proteście przeciwko sztuce „Golgota Picnic”. Narodowcy zgłosili swoje zgromadzenia w strategicznych miejscach w Gdańsku na sobotę, a także i na niedzielę. Wszystko po to, by odpowiadać uczestnikom manifestacji Adamowicza i zablokować ewentualną zmianę jej miejsca lub daty.

Konwencja samorządowa PiS. Kaczyński: Zdarzyły się nam potknięcia. Te potknięcia w jakiejś mierze przełożyły się także na poparcie dla nas

Więcej o:
Komentarze (66)
Manifestacja ONR. Kontrmanifestacja prezydenta Gdańska
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 52 razy 38

  Frasyniuk :
  "Jeśli Solidarność uważa, że można każdemu wynająć historyczną salę BHP gdańskiej stoczni, to niech zrobią tam burdel. Pewne, dobre i stałe dochody."
  Podsumowanie bardzo, bardzo odpowiednie..

 • bursztynowe

  Oceniono 32 razy 24

  Widać na dłoni, jakim dnem jest obecna Solidarność, wynajmując obiekt narodowym-socjalistom z ONR, jak głęboko upadła ta organizacja. Nic poza nazwą, nie łączy jej z prawdziwą Solidarnością, nic nie łączy jej z Polską. Zwykłe szambo i wstyd.

 • janko_buszewski

  Oceniono 26 razy 22

  Kolakowska i Gdański ONR będą blokować manifę demokratów :-)
  jak oni w trójkę zablokują prawie milionową aglomeracje?

 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 21

  Najwazniejsza postac Trojmiasta - Maria Kolakowska spod pieczy Blaszczaka, obwieszona przez niego medalami i wprowadzona do Sejmu, jako przedstawicielka prawicy popierajacej ONR, nazioli?!

  Swiat oszalal!
  A raczej kacza Polska oszalala juz do cna!

 • jakuz3

  Oceniono 18 razy 14

  ONR jest nielegalny od 10.07.1934r. A wladze maja z tym ciągle problem.

 • puuchatek

  Oceniono 15 razy 13

  Jan Paweł II:

  "Tożsamość kulturalna i historyczna społeczeństw jest zabezpieczana i ożywiana przez to, co mieści się w pojęciu narodu. Oczywiście, trzeba bezwzględnie unikać pewnego ryzyka: tego, ażeby ta niezbywalna funkcja narodu nie wyrodziła się w nacjonalizm. XX stulecie dostarczyło nam pod tym względem doświadczeń skrajnie wymownych, również w świetle ich dramatycznych konsekwencji. W jaki sposób można wyzwolić się od tego zagrożenia? Myślę, że sposobem właściwym jest patriotyzm. Charakterystyczne dla nacjonalizmu jest bowiem to, że uznaje tylko dobro własnego narodu i tylko do niego dąży, nie licząc się z prawami innych. Patriotyzm natomiast, jako miłość ojczyzny, przyznaje wszystkim innym narodom takie samo prawo jak własnemu, a zatem jest drogą do uporządkowanej miłości społecznej. (…)

  Patriotyzm jako poczucie przywiązania do narodu i do ojczyzny nie może przeradzać się w nacjonalizm."

  ("Pamięć i tożsamość")

 • incipit

  Oceniono 22 razy 12

  Firer z Żoliborza stawia na nasistowskie plemię? Jest z nim widać bardzo źle.

 • kurdupel0

  Oceniono 15 razy 11

  Pan Prezydent Gdańska powinien te wnioski spalić na oczach wnioskodawców z onr i powiedzieć im jasno "wy....lać " z urzędu .

 • Adam Rudnik

  Oceniono 9 razy 9

  Lecz nade wszystko - słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość - sprawiedliwość (Julian Tuwim)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX