Prezes PiS "wziął 30 tys. zł odprawy". Dlaczego? Bo tak stanowi ustawa o pracy posła

Dziennikarze "Rzeczpospolitej" napisali dziś o tym, że w 2016 r. Jarosław Kaczyński otrzymał 30 tys. zł odprawy z Sejmu. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Jak wyliczyli dziennikarze "Rzeczpospolitej", na konto prezesa PiS wpłynęło w 2016 roku dodatkowe 30 tysięcy złotych. Zdaniem redakcji, kwota ta to odprawa emerytalna.

Zgodnie z prawem osobom sprawującym mandat posła i senatora przysługuje jednorazowa gratyfikacja finansowa w związku z przekroczeniem wieku emerytalnego. Jak czytamy w art. 38 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora:

Posłowi i senatorowi, który w trakcie sprawowania mandatu lub w ciągu dwunastu miesięcy po jego wygaśnięciu albo dwóch lat od zakończenia korzystania z urlopu bezpłatnego, o którym mowa w art. 29 i art. 30, przechodzi na emeryturę albo rentę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzech uposażeń - przy przejściu na emeryturę oraz jednego uposażenia - przy przejściu na rentę.

Mimo to, m.in. zdaniem posła PO Krzysztofa Brejzy, Jarosław Kaczyński powinien zwrócić odprawę. - Skoro ministrowie przekazują kwoty na Caritas, powinien postąpić podobnie - stwierdził Brejza w rozmowie z "Rz".

"Będzie skromniej!"

Przypomnijmy, po aferze związanej z nagrodami dla ministrów prezes PiS obiecał, że od tej pory "będzie skromniej". - Będzie dużo skromniej, niż było dotychczas. Będziemy egzekwować dyscyplinę w tych sprawach. Jeśli ktoś nie chciałby głosować za tego rodzaju decyzjami, to traci szansę na miejsce na liście wyborczej - deklarował Kaczyński.

Więcej o: