Nawet nie było rozprawy, a już skrócono im nazwiska. "Bo... ŻW oskarża ich o manipulacje"

Żandarmeria Wojskowa wydała komunikat ws. artykułu Onetu, w którym autorzy zarzucają ŻW inwigilację i rażące przekraczanie kompetencji. W oświadczeniu nazwiska autorów zostały skrócone do pierwszych liter, jakby już postawiono ich w stan oskarżenia.

W publikacji Onetu autorstwa Edyty Żemły, Marcina Wyrwała i Pawła Ławińskiego znajdują się poważne zarzuty pod adresem Żandarmerii Wojskowej. Dziennikarze portalu opisują, powołując się na świadków i dokumenty, wewnętrzne rozgrywki Żandarmerii Wojskowej, inwigilację obywateli i funkcjonariuszy innych służb, a nawet sterowanie przez ŻW policją w celu ustalenia DNA jednej z agentek Centralnego Biura Śledczego. Wydarzenia, które opisuje Onet, zahaczają o najważniejsze osoby w państwie.

Edyta Ż., Marcin W. i Paweł Ł

Do sprawy odniosła się żandarmeria. W komunikacie opublikowanym przez PAP czytamy, że "przedstawione w artykule zdarzenia oraz tezy dotyczące rzekomych nielegalnych operacji prowadzonych przez Żandarmerię Wojskową nie są prawdą".

Dalej ŻW zarzuca autorom bazowanie na niepotwierdzonych informacji, które zostały pozyskane od "niewiarygodnych, skonfliktowanych z ŻW informatorów". Z oświadczenia dowiadujemy się też, że prokuratura wojskowa odmówiła śledztwa w sprawie, którą opisał Onet. 

Jednak to, co w komunikacie budzi największe zdziwienie, to sposób wymienienia autorów publikacji. Najpierw są oni przedstawieni z imienia i nazwiska, a w końcowym akapicie, w którym pojawia się informacja o akcie oskarżenia przeciwko nim, ich nazwiska zostają ukryte pod inicjałem. Stają się kolejno: Edytą Ż., Marcinem W. i Pawłem Ł. Tymczasem nikt spośród trójki dziennikarzy nie jest formalnie o nic oskarżony.

ŻW skróciła nazwiska "bo oskarża o manipulację"

Sprawę skomentował Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu. "Nie uwierzycie Państwo. PAP podała informację, w której mój szef i redakcyjni koledzy zostali przedstawieni następująco: Paweł Ł., Marcin W., Edyta Ż. Bo... Żandarmeria oskarża ich o manipulację. Demokracja w Polsce 2018. Cieszmy się swoimi pełnymi nazwiskami, póki czas..." - napisał Schwertner.

"Żandarmeria W. kłamie"

Z kolei szef warszawskiego biura Politico napisał: "Żandarmeria W. wytoczyła dziennikarzom Onetu "prywatny akt oskarżenia" o zniesławienie, bo napisali o nich serię artykułów. W związku z tym Polska Agencja P. podaje tylko inicjały moich kolegów: Pawła Ławińskiego Marcina Wyrwała i Edyty Żemły. A na dodatek Żandarmeria W. kłamie".

Marcin Wyrwał, jeden z autorów tekstu, stwierdził natomiast, że co prawda opisywaną sprawą nie zajęła się prokuratura wojskowa, ale cywilna już tak.

"Żandarmeria Wojskowa zarzuca nam, że opisywaną przez nas sprawą nielegalnej inwigilacji nie chciała się zająć prokuratura wojskowa. Ale zajęła się nią prokuratura cywilna. W tym konkretnym przypadku to baaardzo dobre rozwiązanie" - napisał dziennikarz.

Antoni Macierewicz zaprezentował długo oczekiwany raport o katastrofie smoleńskiej

Więcej o:
Komentarze (43)
Odpowiedź żandarmerii na tekst Onetu. Skrócono nazwiska autorów
Zaloguj się
 • dyst2

  Oceniono 40 razy 34

  Rosja. NKWD przesluchuje faceta zatrzymanego godzine wczesniej.
  - O co jestem podejrzany? - pyta facet.
  Oficer podchodzi do okna i pokazuje przechodniow.
  -Oni sa podejrzani. Ty jestes juz skazany.

  Witamy w pis-polsce

 • kuba161048

  Oceniono 31 razy 25

  W Żandarmerii W. jeszcze są popłuczyny po Antku.
  Chłopcy nie mogą się otrząsnąć .

 • 99venus

  Oceniono 22 razy 22

  Służby przejęły władzę w kraju?
  Jak długo cień Macierewicza będzie ciążył nad życiem w Polsce?

 • puuchatek

  Oceniono 22 razy 20

  Żandarmeria W. i Polska Agencja P. Broniatowski wymiata :-D

  (A tak BTW: czy ktoś jeszcze w ogóle kojarzy, że "Żandarmeria Wojskowa" to jedna z najbardziej idiotycznych nazw po '89?

  "Żandarmeria" to wg. Słownika Języka Polskiego "policja wojskowa".

  Zatem "Żandarmeria Wojskowa" to "Policja wojskowa wojskowa" :-)

 • krynolinka

  Oceniono 26 razy 20

  Kurka wodna.. dobrze , że nie rozstrzelali.
  Bo przecież "dobrego" imienia Ż-W można bronić wszystkimi dostępnymi metodami. Broń mają. Jeszcze niech jakąś agencję od PR wynajmą..

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 21 razy 19

  Tak działa IV Rzesza

 • arwena2010

  Oceniono 20 razy 18

  Typowa zagrywka bolszewików. Oszukać,zabełtac tak by nikt w niczym sie nie orientował.to WINA KACZYŃSKIEGO-indywidualna wina tego nieudacznika życiowego. On zapoczątkował proces gdzie mafijna lojalność jest ważniejsza od ram prawnych bo te przestały sie dla swoich liczyć.
  Bedzie gorzej,ale bolszewia zdechła ,tak samo będzie i nimi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX