"7 przelewów na 500 tys. zł na konto Solvere". Poseł Szłapka zawiadamia prokuraturę ws. PiS

Sekretarz generalny Nowoczesnej, Adam Szłapka zarzuca władzom PiS działanie na szkodę partii.

Poseł złożył do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 296 Kodeksu karnego, polegającego na "sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znaczniej szkody majątkowej".

Podczas konferencji w Sejmie poseł Adam Szłapka powołał się na medialne informacje, według których najprawdopodobniej Prawo i Sprawiedliwość roku dokonało w 2017 roku 7 przelewów na łączną kwotę około 500 tysięcy złotych dla spółki Solvere.

W materiale "Czarno na białym" TVN24 stacja przypomniała, że spółka Solvere została założona przez dwójkę PR-owców, najpierw premier Szydło, a teraz premiera Morawieckiego. Według TVN24, na konto ich prywatnej firmy popłynęły wielotysięczne przelewy m.in. od Polskiej Fundacji Narodowej oraz od Prawa i Sprawiedliwości. "Były to pieniądze z subwencji wyborczej dla partii, czyli z kieszeni podatników" - podała stacja.

W uzasadnieniu do zawiadomienia poseł Nowoczesnej przypomina, że spółka Solvere została zarejestrowana 16 maja 2017 roku, gdy dwoje członków jej zarządu było jeszcze - do 22 maja - pracownikami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tymczasem z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne wynika, nie mogli oni być członkami zarządów spółek prawa handlowego.

"Ponieważ powiązania partyjne, biznesowe oraz prywatne założycieli Spółki solvere z władzami Prawa i Sprawiedliwości są oczywiste i silne, nie ulega wątpliwości, że władze partii musiały wiedzieć, że umowy zawarte ze spółką Solvere są z mocy prawa nieważne, a zawierający je działali na szkodę partii" - napisano w zawiadomieniu.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl.

Konwencja samorządowa PiS. Kaczyński: Zdarzyły się nam potknięcia. Te potknięcia w jakiejś mierze przełożyły się także na poparcie dla nas

Więcej o: