Senat przyjął trzy PiS-owskie projekty nowelizacji ustaw sądowych. Teraz czas na podpis Dudy

Senat przyjął bez poprawek trzy poselskie projekty nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS. Zmieniają one ustawy: o Trybunale Konstytucyjnym, o Sądzie Najwyższym oraz o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Nowele trafią teraz do podpisu prezydenta.

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym umożliwi publikację trzech "rozstrzygnięć" Trybunału z marca, lipca i listopada 2016 roku. Zostaną one opatrzone komentarzem, że wydano je z naruszeniem obowiązującego prawa.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza osobny budżet Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Doprecyzowano również tryb powoływania ławników do spraw rozpoznawanych przez Sąd Najwyższy w składzie ławniczym.

Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zakładają między innymi, że pierwsze posiedzenie KRS-u, po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, może zwołać najstarszy wiekiem sędzia, członek Rady. Według obecnych przepisów, jest to zadanie pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Projekt przewiduje też, że bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Jest w nim mowa również o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Wiek ma być taki sam dla kobiet i mężczyzn i wynosić 65 lat.

Osobiście bardzo, bardzo cieszę, że doszło do porozumienia i że doszło do uchwalenia tych nowelizacji. Mam nadzieję, że to jest bardzo dobry krok, a być może ostatni krok do porozumienia z Komisją Europejską

- stwierdził tuż po głosowaniu Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w rozmowie z dziennikarzami.

Więcej o:
Komentarze (24)
Senat przyjął trzy projekty nowelizacji ustaw sądowych
Zaloguj się
 • antoszek22

  Oceniono 22 razy 16

  Czy ktoś się zastanawiał ile mld bedą nas kosztowały fałszerstwa zwykłego ogrodnika którego ktos mianował na marszałka sejmu a ten by sie odwdzięczyć sponsorom , sfałszował uchwały o wyborze obu obecnym prezesom TK oraz Ciochowi .Pszczółkowskiemu oraz Morawskiemu by sejm mógł ich wybrac nielegalnie przed wyrokiem trybunału ?

  Co się stanie gdy wywala nas w związku ostatnimi nowelizacjami nowelizacji , ze struktur prawniczych Europy ?

 • heepurian

  Oceniono 14 razy 10

  I nie przypadkowo zbiega się to w czasie z pisowską propozycją ograniczenia uprawnień prezydenta. Szantaż, który nalezy czytac w ten sposób - albo podpisujesz wszystko co chcemy, albo nie doczekasz końca sojej kadencji. To że Duda nie będzie pisowskim kandydatem na kolejną kadencję prezydencką to jest oczywiste i on juz o tym wie. Teraz jest pytanie - czy pozwoli mu Kaczyński dotrwać do końca, czy go odwoła. Choćby pod byle pretekstem naruszenia prawa.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 18 razy 10

  Pudrowanie zamachu na niezależne sądownictwo. Fan leśnego ruchadła podpisze, bo seba sra do chleba będzie z tego powodu szczęśliwy.

 • tlen69

  Oceniono 10 razy 8

  ITD ITP politycy PiS dalej łamią konstytucję i pokazują swoją indolencję w tworzeniu ustaw na podstawie konstytucji. Wszyscy wszystko wiedzą w Polsce, w KW i w KE, że 9 marca 2016 r. w KPRM, dwie funkcjonariuszki państwa o imieniu BEATA (premier Szydło i minister - Kempa) do dzisiaj dopuściły się niewypełnienia obowiązku dot. publikacji wyroku TK ?! Prokurator Generalny "nabrał wody w usta" ? i także nie wypełnia swoich obowiązków względem b.premier i minister w/w. Od tego dnia władze PiS, a wcześniej prezydent nie przyjął ślubowania od 3 sędziów TK, wybranych 8 października 2015 r. na vacaty zwolnione od dnia 7 listopada 2015 r. Dodatkowa Ustawa o publikacji wyroków TK z 2016 r. jest zbędna, gdyż należy opublikować w/w wyroki. Dodatkowe informacje, że one nie obowiązują potwierdzają, że PiS dalej tkwi w łamaniu konstytucji ?!
  link: villk308488492.wordpress.com/2017/07/20/zamach/

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 7

  Duda jak przystało na samobójcę lizusa oczywiście podpisze. Duda tomjyz jest koniec. Podpisywałeś bezmyślnie wyroki ba siebie. Naród ci tego nie wybaczy bo oddałeś jego dobrobyt e łapska szajki.

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 7

  Nie ma żadnegomporozumirnia z UE. Jest ordynarny szwindel rządzącej szajki która myśli ze uda jej się UE oszukać. Ale die przeliczy.

 • realistas

  Oceniono 6 razy 4

  Istnieją dwa rodzaje zepsucia: jedno, kiedy lud nie przestrzega praw; drugie, kiedy same prawa przynoszą ze sobą zepsucie. To zło jest nieuleczalne, bo tkwi w samym lekarstwie. Monteskiusz Księga praw.
  Czyżby przewidział rządy PiSS.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 3

  To cały czas ten sam pelzający zamach stanu. Pełną kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości będzie miał kryminalista i morderca Ziobro.

  Przy takim umafijnieniu Państwa można śmiało powiedzieć, że będzie rządziła rosyjska mafia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX