Gowin proponuje wywrócenie systemu wyborczego. Dodatkowe głosy za każde dziecko

Jarosław Gowin podczas konwencji PiS ogłosił, że chciałby, aby rodzice mogli oddawać głosy także za swoje niepełnoletnie dzieci. Konstytucja nie przewiduje takiego rozwiązania, ale i na to Gowin znalazł sposób.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a także lider partii Porozumienie (wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy razem z PiS i SP Zbigniewa Ziobry), swój pomysł zaprezentował podczas sobotniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas swojego wystąpienia poparł propozycje składane przez wicepremier Beatę Szydło, które dotyczyły wsparcia rodzin, jednak sam, jak mówił, dodałby do tych projektów jeszcze jeden, autorski.

ZOBACZ TEŻ: Będą premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Co jeszcze? Oto plany PiS

Zdaniem Jarosława Gowina obecna zasada, według której jedna osoba może oddać jeden głos, powinna być zniesiona. W jej miejsce miałoby pojawić się "głosowanie rodzinne". Rodzice mieliby dostać możliwość oddawania głosów za każde ze swoich dzieci (niepełnoletnich) w wyborach.

- Rodzice wychowujący mały dzieci dysponowaliby nie tylko własnym głosem, ale też głosem swoich dzieci - wyjaśniał i dodawał, że to właśnie najmłodsi są "przyszłością Polski", dlatego też powinni znaleźć się w systemie wyborczym.

Pomysł Gowina ma jedną wadę, konstytucja nie pozwala na takie głosowanie.

Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat - brzmi art. 62 Konstytucji RP.

Gowin o "nowej konstytucji"

Wicepremier znalazł jednak i na to rozwiązanie - jego pomysł miałby być zrealizowany "na gruncie nowej konstytucji", a więc tej, o której ewentualne powstanie walczy prezydent Andrzej Duda. W maju 2017 roku mówił, że chce, by referendum w sprawie nowej konstytucji odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli w 2018.

ZOBACZ TEŻ: Miał być zwrot nagród na rzecz Caritas. Nic z tego? Prezes PiS o "nowej formule"

Wstępna data tego referendum była zapowiadana na 11 listopada tego roku, jednak nie wiadomo jeszcze, czy pomysł otrzyma poparcie PiS. Niewiadomą pozostają też pytania, na jakie mieliby odpowiedzieć Polacy, choć od zapowiedzi prezydenta w tej sprawie, trwały konsultacje dotyczące konstytucji i samego referendum.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: