Będą premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Co jeszcze? Oto plany PiS

Podczas dzisiejszej konwencji samorządowej PiS przedstawił nowe rozwiązania dotyczące infrastruktury, gospodarki i polityki społecznej.

Na konwencji samorządowej PiS Mateusz Morawiecki mówił o pięciu pomysłach, które w najbliższej przyszłości będzie realizował jego rząd. Dodatkowo, swój projekt przedstawiła również była premier Beata Szydło. Na czym polegają planowane reformy?

"Piątka Morawieckiego"

 1. Dobry start. Pierwszy projekt z "piątki Morawieckiego" to Dobry start. Polega na dopłacie dla wszystkich uczniów. Uczniowie mieliby dostawać 300 zł na wyprawkę do ukończenia 18 roku życia. - Nie będzie tam żadnych warunków, rodzice wiedzą najlepiej co wydać na swoje dzieci - powiedział o programie Morawiecki.

 2. Obniżenie CIT. Punkt drugi zakłada obniżenie podatku CIT z 15 do 9 proc. - Na początku ubiegłego roku obniżyliśmy CIT z 19 na 15 proc. Teraz po raz drugi obniżamy podatek CIT dla małych i średnich firm z 15 proc. do 9 proc. - stwierdził premier.

 3. Pomoc dla starszych. W ramach programu Dostępność+ rząd chce przeznaczyć 23 mld zł na poprawę warunków życia seniorów, osób słabszych i niepełnosprawnych. Planowane jest także wprowadzenie minimalnej emerytury dla kobiet, które urodziły 4 lub więcej dzieci.

 4. Proporcjonalny ZUS. Czwarty punkt "piątki Morawieckiego" to Mała firma-mały ZUS. Rząd chce uczynić składki proporcjonalnymi, tak, aby ZUS był "niższy dla tych, którzy mają niższy przychód, trochę wyższy dla tych, którzy mają wyższy przychód".

 5. Pieniądze na drogi. Z kolei w ramach projektu Drogi lokalne aż 1,5 mld zł z budżetu ma trafić na inwestycje drogowe w gminach i powiatach. Zgodnie z założeniami ma powstać także fundusz, w którym znajdzie się 5 mld zł na naprawę dróg lokalnych.

Mama plus

Z kolei Beata Szydło podczas swojego przemówienia zapowiedziała program Mama plus. Oprócz dodatkowej emerytury dla matek z czworgiem dzieci, o której mówił Morawiecki, w tym programie ma się znaleźć też m.in. premia za "szybkie urodzenie drugiego dziecka". Szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów zapowiedziała też dodatkowe urlopy wychowawcze, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach czy udogodnienia dla młodych mam.

Więcej o:
Komentarze (328)
Będą premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka
Zaloguj się
 • stemp10

  Oceniono 46 razy 40

  Powiem szczerze, to jest niesmaczne aby traktować kobiety jak krowy do płodzenia.

 • led2007

  Oceniono 42 razy 34

  Co by tu jeszcze obiecać, by ciemny lud zatrzymać?? Niech powiedzą kto za to zapłaci? Oni czy my?? No i na nagrody w pierwszej kolejności musi wystarczyć i sukienkowi się upomną (szczególnie ten z Torunia), ochrona panów kosztuje, pomników stale za mało...

 • antropoid

  Oceniono 33 razy 29

  Bądźcie głupi i uwierzcie - i znowu nas wybierzcie.

 • antropoid

  Oceniono 34 razy 26

  Chędożcie, tyrajcie i na tacę dawajcie.
  A ja się będę woził limuzynami, których samo utrzymanie kosztuje więcej, niż cały tabun dzieci.

 • caro3139

  Oceniono 24 razy 22

  Extra premia 100 tyś. za urodzenie dziecka w podstawówce

 • drwoy

  Oceniono 27 razy 21

  Ile kosztuje Polskę ten skarb narodowy Jarosław Kaczyński. Ile ten bohater, Napoleon z Żoliborza i największy geniusz III RP, właściwie każdej RP, któremu wszyscy zawdzięczamy niepodległość, ile kosztuje skarb państwa?
  (Niesiołowski przypomniał, że pisarz Janusz Głowacki określił rząd PiS terminem „rwactwo”).
  Rwactwo osiągnęło wszelkie granice. Gdyby była olimpiada dla grabieżców, PiS dostałby złoty medal

  - Stefan Niesiołowski w sejmie 12 04 2018 debata o nagrodach w rządzie pis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX