Będą premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Co jeszcze? Oto plany PiS

Podczas dzisiejszej konwencji samorządowej PiS przedstawił nowe rozwiązania dotyczące infrastruktury, gospodarki i polityki społecznej.

Na konwencji samorządowej PiS Mateusz Morawiecki mówił o pięciu pomysłach, które w najbliższej przyszłości będzie realizował jego rząd. Dodatkowo, swój projekt przedstawiła również była premier Beata Szydło. Na czym polegają planowane reformy?

"Piątka Morawieckiego"

  1. Dobry start. Pierwszy projekt z "piątki Morawieckiego" to Dobry start. Polega na dopłacie dla wszystkich uczniów. Uczniowie mieliby dostawać 300 zł na wyprawkę do ukończenia 18 roku życia. - Nie będzie tam żadnych warunków, rodzice wiedzą najlepiej co wydać na swoje dzieci - powiedział o programie Morawiecki.

  2. Obniżenie CIT. Punkt drugi zakłada obniżenie podatku CIT z 15 do 9 proc. - Na początku ubiegłego roku obniżyliśmy CIT z 19 na 15 proc. Teraz po raz drugi obniżamy podatek CIT dla małych i średnich firm z 15 proc. do 9 proc. - stwierdził premier.

  3. Pomoc dla starszych. W ramach programu Dostępność+ rząd chce przeznaczyć 23 mld zł na poprawę warunków życia seniorów, osób słabszych i niepełnosprawnych. Planowane jest także wprowadzenie minimalnej emerytury dla kobiet, które urodziły 4 lub więcej dzieci.

  4. Proporcjonalny ZUS. Czwarty punkt "piątki Morawieckiego" to Mała firma-mały ZUS. Rząd chce uczynić składki proporcjonalnymi, tak, aby ZUS był "niższy dla tych, którzy mają niższy przychód, trochę wyższy dla tych, którzy mają wyższy przychód".

  5. Pieniądze na drogi. Z kolei w ramach projektu Drogi lokalne aż 1,5 mld zł z budżetu ma trafić na inwestycje drogowe w gminach i powiatach. Zgodnie z założeniami ma powstać także fundusz, w którym znajdzie się 5 mld zł na naprawę dróg lokalnych.

Mama plus

Z kolei Beata Szydło podczas swojego przemówienia zapowiedziała program Mama plus. Oprócz dodatkowej emerytury dla matek z czworgiem dzieci, o której mówił Morawiecki, w tym programie ma się znaleźć też m.in. premia za "szybkie urodzenie drugiego dziecka". Szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów zapowiedziała też dodatkowe urlopy wychowawcze, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach czy udogodnienia dla młodych mam.

Więcej o: