Miał być zwrot nagród na rzecz Caritas. Nic z tego? Prezes PiS o "nowej formule"

Dzisiaj odbyła się konwencja PiS. Było snucie odważnych planów na przyszłość, ale pojawiła się też autokrytyka. - Zdarzyły się nam potknięcia. Te potknięcia w jakiejś mierze przełożyły się także na poparcie dla nas - powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS, który jako pierwszy wystąpił na kongresie samorządowym PiS zapowiedział "wielką trasę", czyli liczne odwiedziny wyborców w całym kraju. Według Kaczyńskiego to największe tego typu przedsięwzięcie, które zakłada dotarcie do 600-700 miejscowości.

Jarosław Kaczyński: Jeśli popełniono tu jakiś błąd...

Kaczyński w swoim przemówieniu odniósł się do sprawy nagród, które otrzymali ministrowie oraz Beata Szydło.- Nie działamy dla siebie, działamy dla Polaków. Do polityki nie idzie się dla pieniędzy, jeżeli popełniono tu jakiś błąd, błąd bez złej woli, ale jednak błąd, to dzisiaj odpowiedzieliśmy na to naprawdę czymś, co rzadko się w historii zdarza - mówił prezes PiS.

- Odpowiedzieliśmy w sposób godny i ta odpowiedź będzie twardo realizowana. Projekt ustawy o obniżeniu zarobków poselskich jest już w sejmie, już jest złożony, będą zwrócone nagrody choć być może przyjmiemy nieco inną formułę - nie co do zwrotu, tylko do celów tego zwrotu.

Kaczyński przyznał, że partia miała potknięcia. - Trzeba nieustannie pracować, nieustannie rozmawiać.Tym bardziej, że zdarzyły się nam potknięcia. Te potknięcia w jakiejś mierze przełożyły się także na poparcie dla nas.

Musimy być, by zwyciężyć, partią czystych rąk. I dlatego powtarzam: nie będzie żadnej tolerancji, żadnego zmiłowania dla tych, którzy te ręce będą sobie brudzić

- grzmiał Kaczyński.

Po Jarosławie Kaczyńskim głos zabrał Mateusz Morawiecki, który przedstawił 5 nowych propozycji w zakresie polityki społecznej, gospodarki i infrastruktury. Są to programy: Dobry start, Obniżka CIT do 9%, Dostępność+, Mała firma - mały ZUS, Drogi lokalne. Więcej na temat tzw. piątki Morawieckiego przeczytasz tutaj

Beata Szydło: Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka

Beata Szydło zapowiedziała z kolei program Mama plus. Program zakłada wprowadzenie dodatkowej emerytury dla matek z czworgiem dzieci. Ponadto w projekcie znajduje się m.in. premia za "szybkie urodzenie drugiego dziecka". Szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów zapowiedziała też dodatkowe urlopy wychowawcze, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach czy udogodnienia dla młodych mam.

Badanie smartfonów

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział podwyżki na naukę i szkolnictwa o 3,7 mld zł. Zaowocuje to przede wszystkim podwyżkami na polskich uczelniach. Gowin planuje również wydać 200 mln zł na badania chipów w smartfonach, które mogą być narzędziem "manipulacji wyborczej".

4 filary Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro przedstawił z kolei zmiany w 4 filarach. Pierwszy dotyczy wyższych kar dla groźnych, "zdemoralizowanych" przestępców. Ziobro chce by sąd miał "większą możliwość reakcji na zło, jakie popełnia przestępca". Drugi filar dotyczy lżejszych przestępstw, jak kradzieże czy chuligaństwo. Trzeci filar zakłada wyższe kary za przestępstwa gospodarcze. Ostatni z elementów reformy Ziobry dotyczy resocjalizacji i wprowadzałby m.in. karę 14-dniowego pozbawienia wolności, który ma zniechęcać do dalszych przestępstw.