Wszystkie badania pokazują spadek poparcia dla PiS. Ten sondaż jednak potrafił zaskoczyć

Gdyby teraz obywały się wybory parlamentarne, na PiS zagłosowałoby 46 proc. badanych a na PO 16 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Do Sejmu weszłoby też SLD - 6 proc. poparcia oraz Kukiz15, który w sondażu ma 5 procent.

Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 46 procent (wzrost o dwa punkty w porównaniu z poprzednim badaniem) w sondażu CBOS ma 30 punktów procentowych przewagi nad Platformą Obywatelską. Na partię Grzegorza Schetyny wskazało 16 proc. ankietowanych (tutaj także wzrost o dwa punkty procentowe).

Do Sejmu dostałyby się również SLD - 6 proc. poparcia i Kukiz'15 - 5 proc. Pozostałe partie nie przekroczyłyby wymaganego progu. Na Nowoczesną zagłosowałoby 4 proc. respondentów, na PSL 3 proc., na partię Wolność 2 proc., a na partię Razem 1 proc.

14 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać na kogo oddałoby w wyborach swój głos.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo w dniach 5-12 kwietnia 2018 r. na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PiS traci większość

To kolejny sondaż zaprezentowany w piątek. Z badania Kantar Public, opublikowanego przez Fakt24.pl. wynika, że gdyby Platforma Obywatelska i Nowoczesna wystartowały razem w wyborach, mogłyby pokonać PiS. 

Na wspólną listę Zjednoczonej Opozycji, czyli PO i Nowoczesnej, zagłosowałoby 32 proc. badanych. To o 5 punktów proc. więcej, niż w analogicznym badaniu z 20 marca. Poparcie dla PiS (Zjednoczona Prawica) zadeklarowało 29 proc. respondentów, czyli o 5 p.p. mniej niż miesiąc temu

ZOBACZ TEŻ: We wszystkich sondażach PiS leci z hukiem, a w badaniu dla "Wiadomości"? Zgadnijcie sami

Więcej o: