Ludzie Trumpa wzywają Izrael do ugaszenia konfliktu z Polską. Boją się o sojusz w ramach NATO

Amerykański portal axios.com pisze, że administracja prezydenta Donalda Trumpa wielokrotnie wzywała Izrael do zakończenia sporu z Polską o nowelizację ustawy o IPN.

Według autora artykułu, Baraka Ravida z Israel's Channel News, który powołuje się na informacje izraelskich urzędników, władze w Waszyngtonie wysyłały różnymi kanałami wiadomości do rządu Izraela i przywódców opozycji, apelując, by złagodzili retorykę w tej sprawie wobec Polski. Biały Dom i Departament Stanu miały kontaktować się z ambasadorem Izraela w Waszyngtonie Ronem Dermerem i innymi dyplomatami z tamtejszej ambasady, podkreślając znaczenie stosunków z Polską. Według Axios.com, podobne wiadomości wysłano z Waszyngtonu do premiera i ministra spraw zagranicznych Izraela.

"Amerykanom nie podoba się ta ustawa i poprosili rząd Polski o jej poprawienie. Jednak jednocześnie Amerykanie mają świadomość, że Polska jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonym, zwłaszcza w ramach NATO, jest także sojusznikiem Izraela. Dlatego widzą potrzebę rozwiązania tego kryzysu w sposób ostrożny, tak, by nie zaszkodzić naszemu sojuszowi" - pisze autor artykułu, powołując się na słowa wysokiego rangą urzędnika izraelskiego MSZ.

USA chcą złagodzenia krytyki

Portal dodaje, że wiceprezydent Mike Pence poruszył tę sprawę podczas spotkania z przywódcą izraelskiej opozycji Jichakiem Herozgiem 5 marca w Waszyngtonie. Autor artykułu, powołując się na informację urzędnika z izraelskiego MSZ, pisze, że Pence zwrócił się do Herozga, by złagodził swoje krytyczne wypowiedzi pod adresem polskiego rządu i dążył do zakończenia kryzysu. Izraelski polityk miał powiedzieć, że projekt ustawy o IPN i retoryka polskiego rządu są "obraźliwe i nie do zaakceptowania". Doniesień portalu axios.com nie komentuje ani Herzog, ani biuro wiceprezydenta USA.

Według axios.com, amerykański Departament Stanu zwrócił się do ambasad Izraela i Polski, by sponsorowały tegoroczną uroczystość z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie.
Nowelizacja ustawy o IPN, rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny w ramach kontroli następczej, przewiduje karę do 3 lat więzienia za "publiczne i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

Axios to serwis newsowy, który został w ubiegłym roku założony przez założyciela Politico i korespondenta w Białym Domu Jima VandeHeia.

Więcej o: