Awantura w Sejmie. Marszaek Kuchciski ucisza opozycj w 2 min. "Wyrb marszakopodobny"

Emocje na sali sejmowej sigay zenitu. Opozycja bia w awy i krzyczaa "dyktatura", za Marek Kuchciski bez litoci ucina wszelkie dyskusje, straszc konsekwencjami.

- Marszałek Marek Kuchciński zakazał pytań. Sejm Niemy - napisał Adam Szłapka z Nowoczesnej.

- Wyrób marszałkopodobny - skomentował niegrzecznie Tomasz Siemoniak (PO).

- Zamiast zbliżenia z Unią Europejską mamy w sejmie czystą Biaoru. Przy głosowaniu ustaw sądowych marszałek Kuchciński wyłączył możliwość zadawania pytań przez posłów. Europa to zobaczy - ocenił Robert Tyszkiewicz (PO).

Pojawiły się też nagrania z sali sejmowej. Na wideo, które umieścił pose PO Michał Stasiński słychać, jak opozycja uderza w blaty sejmowych ław i skanduje "dyktatura! dyktatura!". 

Opozycja zarzucała też marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu, że rozpatrywał wnioski opozycji w ekspresowym tempie. Na nagraniu widać, że w ręku trzymał cały ich plik.

- Jeden kwalifikuję jako wniosek formalny - powiedział Kuchciński. Po chwili przyspieszył i zaczął odrzucać wniosek po wniosku, czemu towarzyszyły okrzyki protestu z sali. Kuchciński, niezrażony, ciągnął:

Odesłanie do komisji - nie dotyczy sprawy. Głosowanie bez dyskusji - nie prowadzimy dyskusji. Zamknięcie dyskusji - nie prowadzimy dyskusji. Uchwalenie tajności posiedzenia - musi być wniosek 30 posłów. Przeliczenie głosów - nie ma takiej potrzeby. Przejście do porządku dziennego - również jest bezprzedmiotowy. Ograniczenie czasu przemówień do 30 sek. - on również jest bezprzedmiotowy. I zamknięcie posiedzenia... z tym, że jest to podpis, który jest nieczytelny, dlatego też... poseł, który zgłosił się...

- To jest mój podpis - odezwał się Sławomir Nitras.

- Wszystkie te pozostałe uznaję za bezprzedmiotowe. Przystępujemy... - tu na chwilę przerwał, ale szybko zarządził kontynuowanie obrad. Wszystko trwało około 1,5 minuty.

Później - co możemy zobaczyć na relacji z sali sejmowej - Kuchciński upominał posłów Sławomira Nitrasa i Kamilę Gasiuk-Pihowicz, którzy dopytywali o wnioski formalne, by nie przeszkadzali mu w prowadzeniu obrad. W końcu Kuchciński dopuścił do głosu Pihowicz, która domagała się przerwy w obradach. - Procedujemy 3 ustawy (mowa o ustawach dot. sądownictwa - red.) i nie dopuszczacie zadawania pytań - grzmiała posłanka. Wnioskowała o przerwę i zwołanie konwentu seniorów. Sejm jej wniosek odrzucił. 

Sejm zezwolił na aresztowanie posła PO

Niedługo później Sejm przegłosował zgodę na areszt dla posła PO Stanisława Gawłowskiego oraz uchylił immunitety politykom Nowoczesnej: Ryszardowi Petru oraz Kamili Gasiuk-Pihowicz.

PO i Nowoczesna zapowiedziały wniosek o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. 

Facebook będzie płatny? Mark Zuckerberg przed Senatem w ogniu trudnych pytań