Kto weźmie Warszawę? Przepaść między Trzaskowskim a Jakim. Ale zaskakuje wybór najmłodszych

Nawet na 38 proc. poparcia w wyborach samorządowych może liczyć Rafał Trzaskowski. Daleko w tyle zostawia Patryka Jakiego i Michała Dworczyka. Skrajnie inaczej chcieliby głosować najmłodsi wyborcy, którzy zdecydowanie popierają Adriana Zandberga.

Sondaż poparcia w Warszawie przeprowadził na zlecenie portalu 300polityka KANTAR Millward Brown.

Wybory samorządowe 2018. Rafał Trzaskowski liderem

Badanie przeprowadzono w dwóch wariantach. W pierwszym, z Patrykiem Jakim jako kandydatem PiS, Rafał Trzaskowski z PO uzyskałby w wyborach samorządowych 38 proc. Jaki mógłby liczyć na 23 proc. poparcia.

Czytaj też: Kiedy wybory samorządowe? Aż trzy możliwe terminy, ale jeden wydaje się bardziej prawdopodobny

Trzeci wynik należałby do Ryszarda Kalisza, który co prawda nie deklarował startu w wyborach, ale jest najczęściej wskazywany jako kandydat SLD. Na Kalisza głos oddałoby 11 proc. wyborców. Dalej jest Jan Śpiewak z wynikiem 5 proc., tyle samo uzyskałby Adrian Zandberg z Partii Razem. Zaraz za nimi jest wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15, na którego głos oddałoby 4 proc. wyborców. 3 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Piotra Guziała, natomiast 2 proc. na Piotra Ikonowicza.

Czytaj też: Wybory samorządowe w 2018 roku - nowe przepisy i zmiany ordynacji wyborczej

Wyborcy wolą Jakiego od Dworczyka

W drugim wariancie, w którym kandydatem PiS w wyborach samorządowych jest Michał Dworczyk, Trzaskowski mógłby liczyć na 37 proc. poparcia. Dworczyk wypada słabiej niż Jaki, głos oddałoby na niego jedynie 18 proc. głosujących warszawiaków. Kalisz uzyskałby 12 proc. poparcia, a Śpiewak 7 proc. Na Zandberga i Tyszkę głos oddałoby 5 proc. Guział i Ikonowicz uzyskaliby wynik kolejno 3 i 2 proc. Łącznie lewicowi kandydaci mogliby otrzymać wynik w wysokości 21 proc.

II tura w Warszawie - to już przepaść między kandydatami

W drugiej turze również wygrywa Trzaskowski. W przypadku starcia z Jakim polityk PO mógłby liczyć na 60 proc. poparcia (Jaki - 34 proc.). Wynik miałby jeszcze lepszy, gdyby stanął w szranki z Dworczykiem (66 do 28 proc.).

Czytaj też: Krótka historia pierwszych wyborów samorządowych w Polsce

Najmłodsi zagłosują na lewicę

Co ciekawe wśród najmłodszego elektoratu (18-24) zwycięzcą w wyborach na prezydenta Warszawy jest Zandberg (37 proc.). Na drugim miejscu jest Kalisz (22 proc.), później Jaki (21 proc.), dalej Trzaskowski (20 proc.) i Dworczyk (10 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 05-08.04 na próbie 1187 mieszkańców Warszawy.

Więcej o: