Dlaczego "szeregowy poseł Macierewicz" ma samochód i ochronę ŻW? Odpowiedź ministerstwa

W Warszawie doszło do kolizji z udziałem samochodu Żandarmerii Wojskowej, w którym - zdaniem dziennikarzy - był Antoni Macierewicz. Dlaczego Macierewicz, obecnie zwykły poseł, jeździ autem ŻW?

W czwartek w Warszawie około godziny 10:00 doszło do kolizji z udziałem auta Żandarmerii Wojskowej. Według informacji dziennikarzy, w samochodzie był Antoni Macierewicz, który tuż po zderzeniu odjechał innym samochodem. Sam były minister w rozmowie z "Super Expressem" zaprzeczył kolizji.

W międzyczasie pojawiły się pytania - czemu poseł Antoni Macierewicz korzysta z ochrony i transportu ŻW.

Niezależnie od tego, czy Macierewicz uczestniczył w kolizji, czy nie, jest pewne - były szef MON ma ochronę Żandarmerii Wojskowej, a także przyznany "samochód funkcyjny". Potwierdził nam to MON w korespondencji przesłanej w połowie kwietnia.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia sprawę ochrony dla Antoniego Macierewicza poruszył na Twitterze Krzysztof Truskolaski, poseł Nowoczesnej. "Właśnie pod Sejm podjechał służbową limuzyną wraz z kierowcą i ochroniarzem poseł Macierewicz. Panie premierze, kto za to płaci? Czy to samochód MON? Czy szeregowemu posłowi przysługują takie przywileje? - dopytywał poseł Truskolaski.

Antoni Macierewicz z ochroną Żandarmerii Wojskowej

Z prośbą o informacje na ten temat zwróciliśmy się do MON. Zapytaliśmy resort, czy rzeczywiście Antoniemu Macierewiczowi, jako przewodniczącemu podkomisji smoleńskiej, przysługują służbowy samochód, kierowca i ochrona.

Resort potwierdza, że Macierewicz ma ochronę. Nad bezpieczeństwem byłego szefa MON czuwa Żandarmeria Wojskowa. 

Czytaj też: Antoni Macierewicz ujawnił koszty podkomisji smoleńskiej. Pochłonęła miliony

Decydował Mariusz Błaszczak

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przewodniczącemu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10.04.2010 r. w Smoleńsku przysługuje pojazd funkcyjny. Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka wobec przewodniczącego Podkomisji p. Antoniego Macierewicza ochrania Żandarmeria Wojskowa.

- poinformował nas resort. Więcej nie chciał zdradzić. "Szczegółowy sposób wykonywania czynności ochronnych jest informacją niejawną" - dowiedzieliśmy się. Na pytanie, czy podobne uprawnienia przysługiwały również poprzedniemu przewodniczącemu podkomisji Wacławowi Berczyńskiemu, resort nam nie odpowiedział.

Czytaj też: Gądek: Prezentacja "raportu technicznego" jest dowodem tylko na jedno: Macierewicz się nie poddał

Antoni Macierewicz zaprezentował długo oczekiwany raport o katastrofie smoleńskiej

Więcej o: