MON podliczył odszkodowania dla rodzin smoleńskich. Gigantyczna suma

Katastrofa smoleńska pochłonęła życie 96 osób. Bliscy ofiar otrzymali odszkodowania, których wysokość wczoraj potwierdziło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Katastrofa smoleńska była przedmiotem środowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej. Mówiono o wydatkach podkomisji smoleńskiej. Ale nie tylko.

Katastrofa smoleńska – wysokość odszkodowań

Sekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz poinformował, że w latach 2010-2015 rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej otrzymały 71 mln złotych. Odszkodowania od 2016 roku wyniosły 21,5 mln złotych. Te dane przedstawił wiceszef MON-u.

Jakiś czas temu, w toku przyznawania odszkodowań, głośno było o europosłance Beacie Gosiewskiej, wdowie po Przemyśle Gosiewskim. Kobieta domagała się aż 5 mln zł rekompensaty, pomimo otrzymania 250 tys. złotych na nią i na każde z dwójki dzieci, 40 tys. zł pomocy od rządu, 100 tys. zł od Kancelarii Sejmu i comiesięcznej renty na każde dziecko. Rekordowa kwota padła jednak ze strony rodziny gen. Tadeusza Buka, która wystąpiła o rekompensatę na łączną kwotę 9 mln zł.

Jak MON zareagował na żądania Gosiewskiej >>>

Koszty podkomisji smoleńskiej

Katastrofa smoleńska, a dokładniej badanie jej okoliczności przez podkomisję smoleńską, kosztowało podatników 1,5 mln zł w roku 2016. W 2017 roku było to już 3,5 mln zł. Antoni Macierewicz, który wcześniej oszacował wydatki podkomisji na około 6 mln zł, pomylił się więc niespełna o milion. Minister Skurkiewicz dodał też, że MON ustosunkuje się do decyzji o samowolnym unieważnieniu raportu Millera "dopiero, gdy dotrą dokumenty z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych."

Macierewicz anuluje raport Millera >>>

Wczorajsza sejmowa komisja obrony została zwołana przez opozycję. Posłowie chcieli wiedzieć m.in. dlaczego były szef MON-u sprawuje dzisiaj funkcję przewodniczącego podkomisji smoleńskiej. Okazuje się, że Antoni Macierewicz został powołany na to stanowisko na mocy prawa lotniczego. Na początku był jedynie członkiem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, a potem od 11 stycznia 2018 – dwa dni po tym, jak przestał sprawować funkcję ministra MON-u – stał się szefem podkomisji smoleńskiej.

Więcej o: