Poszukajcie nazwiska Kaczyńskiego na pomniku ofiar smoleńskich. To ważne

Na odsłoniętym we wtorek w Warszawie pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej nazwiska ofiar są wymienione w kolejności alfabetycznej i bez funkcji.

Po godzinie 15 w Warszawie na placu Piłsudskiego rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej odsłoniły pomnik pamięci bliskich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.

"96 równorzędnych nazwisk"

Co ważne: nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej na pomniku są wymienione w kolejności alfabetycznej oraz bez funkcji. Jako pierwsza wymieniona jest Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 2007-2010, która zginęła pod Smoleńskiem.

Nazwisko prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii Kaczyńskiej oraz nazwisko byłego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, które zazwyczaj wymieniane są jako pierwsze, tym razem także są uporządkowane według kolejności alfabetycznej.

Na pomniku Ofiar katastrofy smoleńskiej 96 równorzędnych nazwisk, 96 osób z różną historią, z różnymi poglądami... On nie może dzielić

- napisał na Twitterze Marek Kuchciński, marszałek Sejmu.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - symbolika

Autorem pomnika jest Jerzy Kalina. Jak podkreślał, przypomina on trap samolotu, a równocześnie katafalk. Pod podstawą pomnika widać dwumetrowy dół, w którym znajduje się "96 świateł pamięci" ku czci 96 ofiar.

We wtorek w Warszawie odbywają się uroczystości z okazji 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Relacjonujemy NA ŻYWO >>>

10 kwietnia 2010 roku tuż przed lotniskiem w Smoleńsku rozbił się Tu-154 z polską delegacją lecącą na uroczystości katyńskie. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią Kaczyńską.

ZOBACZ TEŻ: Rocznica katastrofy. Kobieta rozdaje w tłumie małe plastikowe saszetki. "Ziemia ze Smoleńska"

Więcej o: