Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej odsłonięty przez rodziny ofiar katastrofy

Marta Kaczyńska z córkami wraz z innymi przedstawicielami rodzin smoleńskich odsłonili w Warszawie pomnik ofiar katastrofy Tu-154. Odsłonięcie pomnika poprzedziło odegranie hymnu Polski.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanął na placu Piłsudskiego w Warszawie. Pomnik był schowany pod wielką biało-czerwoną flagą. Odsłonięcia dokonały rodziny ofiar tragedii w Smoleńsku. Była wśród nich Marta Kaczyńska, córka Lecha i Marii Kaczyńskich. 

Następnie prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z Martą Kaczyńską, prezydentem Andrzejem Dudą i posłanką Anitą Czerwińską odsłonili również kamień w miejscu, w którym stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej Marta Kaczyńska pojawiła się na obchodach smoleńskich na Wawelu. 

Na zdjęciu poniżej Marta Kaczyńska z córkami oraz prezydent Duda podczas przemówienia prezesa PiS:

Przed 8. rocznicą katastrofy Marta Kaczyńska udzieliła tygodnikowi w "Sieci" osobistego wywiadu. "Nasza rodzina jest przechylonym okrętem" - mówiła między innymi córka zmarłego prezydenta. Czytaj więcej na ten temat >>>

Pomnik smoleński - symbolika

Autorem pomnika jest Jerzy Kalina. Jak podkreślał sam autor, przypomina on trap samolotu, a równocześnie katafalk. Pod podstawą pomnika widać dwumetrowy dół, w którym znajduje się "96 świateł pamięci" ku czci 96 ofiar. 

10 kwietnia 2018 roku przypada 8. rocznica tragicznego lotu do Smoleńska. 10 kwietnia 2010 roku tuż przed lotniskiem w Smoleńsku rozbił się Tu-154 z polską delegacją, lecącą na uroczystości katyńskie. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią Kaczyńską.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej NA ŻYWO >>>

Macierewicz na dworcu robi zakupy. Niezwykłe zdjęcia niedługo przed i po katastrofie smoleńskiej >>>

Oto prawda o Smoleńsku. Jarosław Kaczyński zapowiada ją już od lat

Więcej o: