Pomnik ofiar smoleńskich został nazwany plagiatem grafiki z tej płyty. Zespół zabiera głos

Powstrzymajcie się od oskarżeń o plagiaty - apeluje zespół Beyond the Bridge, Okładka jego płyty zdaniem wielu osób była inspiracją dla twórcy pomnika smoleńskiego.

O tym, że pomnik smoleński przypomina kamienne schody z okładki płyty zespołu Beyond the Bridge mówi się od kilku dni. Zwrócił na to uwagę m.in. poseł PO Krzysztof Brejza. "To plagiat okładki hardrockowego zespołu. Wstyd i smutek" - napisał poseł.

Z kolei Roman Giertych przytaczał zapisy prawa autorskiego i sugerował, że splagiatowanie dzieła, lub odsłanianie go bez wiedzy autora, może skutkować karami. 

Tymczasem głos w sprawie pomnika zajął zespół, o którego okładce wciąż się mówi. Beyond the Bridge we wpisie na Facebooku przypomnieli o katastrofie smoleńskiej i napisali:

10 kwietnia 2018 roku w centrum Warszawy odsłonięty zostanie kontrowersyjny pomnik. Bardzo przypomina on grafikę z naszego albumu "The Old Man and the Spirit" z 2012 roku. Chcemy jednak podkreślić, że zespół nie ma żadnych politycznych intencji. Naszą płytę - tak okładkę, jak jej zawartość - powinno odczytywać się tylko w kontekście muzycznym. Bawcie się dobrze przy naszej muzyce i powstrzymajcie się od wypowiedzi na temat plagiatów i gróźb

Rodziny ofiar ale też przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą o godzinie 15.30 wezmą udział w uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na Placu Piłsudskiego. Po niej uczestnicy przejdą do znajdującego się niedaleko miejsca, gdzie ma powstać pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W tym miejscu ma zostać odsłonięty kamień, na którym jesienią stanie monument zmarłego prezydenta.

Czytaj też: Ich bliscy zginęli w Smoleńsku. Jak oceniają projekt pomnika na pl. Piłsudskiego? "To pułapka"

Oto prawda o Smoleńsku. Jarosław Kaczyński zapowiada ją już od lat

Więcej o: