Rocznica katastrofy smoleńskiej. Warszawa poblokowana już od północy, a kluby "GP" protestują

W poniedziałek o godzinie 18 odbędzie się manifestacja przed ambasadą Rosji w Warszawie. Organizuje ją Warszawski Klub Gazety Polskiej. Uczestnicy manifestacji będą - jak co roku - żądać dostępu do kluczowych dowodów w celu wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

Przypominamy, że rocznica katastrofy smoleńskiej będzie obchodzona jutro głównie na placu Piłsudskiego w Warszawie. Uroczystości potrwają cały dzień. Jednak już od wczoraj miasto jest zablokowane.

Rocznica smoleńska a ruch drogowy

Już w nocy z niedzielę na poniedziałek wprowadzono zakazy parkowania i objazdy. Przez cały dzień zakaz zatrzymywania się pod ostrzeżeniem wywiezienia pojazdu obowiązuje na południowej stronie ul. Wierzbowej (okolice placu Piłsudskiego), na placu seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu oraz na parkingach znajdujących się przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza. We wtorek miejsca obchodów zostaną wygrodzone barierkami policyjnymi i będą nieodstępne również dla pieszych.

Wyjątkowe obchody rocznicy smoleńskiej >>>

Demonstracja przed rosyjską ambasadą

Katastrofa smoleńska to główny temat manifestacji organizowanej 9 kwietnia przez Gazetę Polską. We wrześniu kluby tej gazety również zorganizowały manifestację przed ambasadą Rosji z okazji rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Dzisiaj uczestnicy zgromadzenia będą domagać zwrotu wraku samolotu i czarnych skrzynek. O całej akcji przypomina Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęca Adam Borowski, szef warszawskiego klubu GP, który w zeszłotygodniowym wydaniu „Gazety Polskiej” stwierdził: „Będziemy się upominali o zwrot naszej własności: wraku tupolewa i czarnych skrzynek. To są bardzo ważne dowody rzeczowe, bez których trudno jest prowadzić śledztwo. Tymczasem są poważne poszlaki, że służby rosyjskie przyczyniły się do tej katastrofy”.

Katastrofa smoleńska – obchody

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczną się we wtorek o godz. 8 mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. O godz. 8.41 planowany jest apel pamięci. Od godz. 9 do południa wyemitowany zostanie blok filmów patriotycznych. W samo południe odbędzie się modlitwa Regina Caeli. Krótko po godz. 15 Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński przywitają kluby „Gazety Polskiej” i Solidarnych 2010. Potem odśpiewany zostanie hymn i dojdzie do odsłonięcia pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej wraz z wmurowaniem kamienia węgielnego pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. Planowanych jest wiele przemówień, koncerty i pokaz filmu „Anatomia upadku 2”. Całość zakończy się o godz. 21 przed odsłoniętym pomnikiem.

Więcej o: