Stowarzyszenie związane z partią Gowina istniało 18 dni. Jego resort dał mu ponad 230 tys. zł

236 tys. 870 zł dotacji z MNiSW otrzymało Stowarzyszenie Ekonomia Nauka Społeczeństwo "SENS". Organizacja powstała 18 dni przed rozpisaniem konkursu. W jej władzach zasiadają trzy osoby powiązane z partią Jarosława Gowina.

Sprawę opisuje dzisiejszy "Wprost". Według ustaleń dziennikarzy w ramach wsparcia uniwersytetów trzeciego wieku do resortu wpłynęło 49 wniosków o dofinansowanie. Spośród nich wybrano 20 najlepszych. W sumie kwota dofinansowania wyniosła 6 mln zł, czyli o 2 mln więcej niż rok temu.

Stowarzyszenie Ekonomia Nauka Społeczeństwo "SENS"

Wśród 20 organizacji, co do których podjęto decyzję o przyznaniu dotacji, znalazło się Stowarzyszenie Ekonomia Nauka Społeczeństwo "SENS". Organizacji przyznano 236 tys. 870 zł. Stowarzyszenie powstało trzy tygodnie przed ogłoszeniem konkursu.

Jak podaje tygodnik, prezesem stowarzyszenia jest Krzysztof Kupiec - od 13 stycznia 2016 r. asystent społeczny Michała Cieślaka, posła Porozumienia. Kupiec jest też szefem powiatowych struktur partii ministra Gowina Funkcję wiceprezesa pełni z kolei Aneta Bobowiec-Stachowicz, która od stycznia 2016 r. zatrudniona jest przez Cieślaka. Drugim wiceprezesem stowarzyszenia jest Hubert Przybyszewski, który w 2014 r. pełnił funkcję pełnomocnika Polski Razem Jarosława Gowina w powiecie kazimierskim, a później był delegatem na kongresie krajowym partii. W grudniu 2017 r. wszyscy troje wzięli udział w konwencji regionalnej Porozumienia w Kielcach.

Istnieli 18 dni

Według ustaleń "Wprost" w ministerialnym programie, z którego skorzystał "SENS", nie znalazł się wymóg, by organizacja miała doświadczenie w pracy z seniorami, wymagane było za to przedstawienie historii działalności z okresu dwóch lat. Problem w tym, że stowarzyszenie, o którym mowa, powstało 18 dni przed rozpisaniem konkursu. Tygodnik zapytał ministra Gowina, czy nie zachodzi tutaj konflikt interesów.

- Wnioski są oceniane pod względem formalnym i merytorycznym, a nie pod względem przynależności członków władz podmiotów zgłaszających do organizacji politycznych - odpowiedział zespół informacyjny resortu. Ministerstwo poinformowało także, że w zespole oceniającym projekty nie ma osób związanych z partią ministra, a jedna nawet startowała w wyborach z listy partii opozycyjnej. Jarosław Gowin zatwierdził listę, ponieważ nie miał powodów, by sądzić, że eksperci byli nierzetelni.

Kaczyński: Ministrowie oddadzą nagrody, senatorowie i posłowie z pensją mniejszą o 20 proc.

Więcej o: