"Tusk coraz mocniejszy". Jest nowy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma się czego obawiać

Donald Tusk, od trzech lat nieobecny na polskiej scenie politycznej, w wyborach prezydenckich szedłby łeb w łeb z urzędującym Andrzejem Dudą - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Według najnowszego sondażu na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w Polsce zagłosowałoby prawie tyle samo osób, co prezydenta Andrzeja Dudę. W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" z czwartego kwietnia 33,5 proc. respondentów zagłosowałoby na prezydenta Dudę, a 33 proc. - na Donalda Tuska.

Na poparcie 11,4 proc. badanych mógłby liczyć prezydent Słupska Robert Biedroń, na 6,8 proc. - Paweł Kukiz. 3 proc. respondentów zagłosowałoby na Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL, 1,7 proc. na Janusza Korwina-Mikkego, a 1,3 proc. na Adriana Zandberga z partii Razem.

Aż 9,3 proc. badanych nie wskazało żadnego kandydata.

"Tusk coraz mocniejszy w starciu z Dudą"

"Rz" zwraca uwagę, że w 8 miesięcy Tusk zyskał ponad 12 pkt. proc. Gazeta przypomina wynik badania IBRiS z sierpnia 2017, gdzie Duda miał 36,2 proc. poparcia, a Donald Tusk 20,5 proc.

Tusk wróci do polskiej polityki?

To jeden z pierwszych sondaży, w których Tusk tak bardzo zbliża się wynikiem do Dudy. Przewodniczący RE nie zadeklarował jednoznacznie, czy wróci do krajowej polityki, ani czy planuje ubiegać się o urząd prezydenta. Jednak w niedawnym wywiadzie stwierdził, że "na emeryturę się nie wybiera". - W 2019 r. będę tutaj i niech nikt nie myśli, że będę oglądał wyłącznie telewizję i grał w piłkę z wnukami - powiedział w rozmowie na antenie TVN24. 

Kadencja Tuska jako przewodniczącego RE upływa w listopadzie 2019 roku. Jesienią tego roku, zgodnie z kalendarzem wyborczym, odbędą się wybory parlamentarne. Rok później - w roku 2020 - zakończy się kadencja Andrzeja Dudy. Będzie on mógł się ubiegać o reelekcję. Pierwszym sprawdzianem wyborczym obecnej partii rządzącej będą jednak wybory samorządowe 2018.

"Gdy w 2015 mówili mi koledzy, że Donald Tusk jest skończony, proponowałam kubeł zimnej wody. Jarosław Kaczyński jest mistrzem mobilizacji swoich wrogów. Nawet SLD rośnie w sondażach" - skomentowała dziennikarka Agnieszka Burzyńska.

Więcej o: