Zbliżają się wybory samorządowe 2018. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje.
Nowelizacja z 31 stycznia 2018 roku wprowadziła nakaz przeprowadzenia wyborów w dzień wolny od pracy. W grę wchodziły trzy terminy:
Wyboru konkretnej daty dokonał premier - zdecydował, że wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października. Na ustalenie terminu wyborów Mateusz Morawiecki miał miesiąc. Decyzję w tej sprawie musiał ogłosić pomiędzy 16 lipca, a 16 sierpnia. Wynikało to z ustawy, która nakazuje premierowi zarządzić wybory „nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad”. Zgodnie z kodeksem wyborczym wybory muszą być wyznaczone „na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad”.
Wybory możemy podzielić na dwie kategorie:
Wybory wójta, burmistrza lub prezydenta miasta
Wybory wójta, burmistrza lub prezydenta miasta są bezpośrednie, co oznacza, iż głos oddajemy bezpośrednio na kandydata. W przypadku, gdy żaden kandydat nie uzyska więcej niż połowę spośród wszystkich ważnie oddanych głosów, zarządzana jest druga tura wyborów. WYJĄTEK: w Warszawie burmistrzów dzielnic wybierają radni danej dzielnicy.
PiS zlikwiduje bezpośrednie wybory prezydentów i burmistrzów? "Podobno prezes już zdecydowany" >>>
W przypadku wyborów do rad gmin, za zwycięzców uważa się kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów. W przypadku remisu wygrywa ten, który otrzymał najwięcej głosów w największej liczbie obwodów. Gdy i te będą takie same, o zwycięstwie decyduje losowanie.
W wyborach do rad powiatu i sejmików województwa ma zastosowanie proporcjonalne liczenie głosów (metoda d'Hondta). Liczba ważnych głosów na każdą z list jest dzielona kolejno przez 1,2,3 i tak dalej, aż do momentu, "aż do chwili, gdy z otrzymanych w ten sposób ilorazów da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia między listy".
W wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta głosujemy większością bezwzględną. Jeśli dany kandydat uzyska więcej niż połowę wszystkich ważnie oddanych głosów, wygrywa. Jeśli nie uda się to żadnemu z nich, zarządzana jest druga tura wyborów. Zgodnie z przepisami, druga tura wyborów samorządowych odbywa się dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu. Niezależnie więc od konkretnej daty wyborów II tura odbywać się będzie w listopadzie 2018.