Pomnik Smoleński wpłynie na wynik wyborów na Węgrzech? Tak mówił Kaczyński w Budapeszcie

Prezes PiS wyraził nadzieję, że uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego "pomoże Węgrom podjąć właściwe decyzje w niedzielnych wyborach parlamentarnych". Stwierdził również, wolność i suwerenność "łączą się dziś z nazwiskiem Viktora Orbana".

Jarosław Kaczyński w czwartek uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie. Mówił tam m.in. o tym, że premier Węgier Viktor Orban kojarzy mu się ze zmarłym bratem, gdyż próby zmian podjęto w dwóch krajach - w Polsce i na Węgrzech. 

Prezes PiS powiedział, że uroczystość skłania go do myślenia o przyszłości Europy. - Dziś nie można planować tej przyszłości bez Węgier i węgierskiego Fideszu - mówił. Dodał, że to, co dzieje się na Węgrzech i w Polsce nie jest wymierzone przeciwko Europie, ale wskazuje jej inną drogę. Jak powiedział Kaczyński, Viktor Orban proponuje wspólnotę europejską opartą na państwach narodowych. - Choć ta droga jest trudna, to idziemy nią i umacniając naszą przyjaźń, choćby przez budowę tego pomnika, idziemy tą drogą - powiedział prezes PiS.

Wyraził przy tym nadzieję, że dzisiejsza uroczystość pomoże Węgrom podjąć właściwe decyzje w niedzielnych wyborach parlamentarnych. - Za dwa dni to wy będziecie decydować o drodze wolności, nie tylko w skali Węgier, ale i Europy i Świata - powiedział Jarosław Kaczyński dodając, że wolność i suwerenność łączy się dziś z nazwiskiem Viktora Orbana. Na zakończenie swego przemówienia prezes PiS podziękował Węgrom za wzniesienie pomnika katastrofy smoleńskiej.

Kiedy atakowana jest Polska, atakowane są Węgry

Viktor Orban powiedział, że Polska jest wielkim krajem. - Kiedy Polska jest atakowana, to atakowana jest Europa Środkowa, atakowane są też wtedy Węgry - oświadczył węgierski premier. Dodał, że "gdy stajemy po stronie Polski, to czynimy to z przyjaźni, ale i broniąc swych interesów". Orban oświadczył, że Węgry i Polska chcą Europy Środkowej, która nie pozwoli na decydowanie o swoim losie bez swego udziału i będzie żyć według własnych praw. Nie chcą natomiast, aby powtórzyły się tragedie XX wieku. Orban przypomniał, że Węgrzy i Polacy przetrwali wszelkie historyczne zagrożenia, a ich przyjaźń wynika ze wspólnej walki o wolność.

Orban podziękował uczestniczącemu w uroczystości prezesowi Prawa i Sprawiedliwości za nawiązanie do niedzielnych wyborów parlamentarnych na Węgrzech. Jak powiedział, wystąpienie polskiego polityka pozwoliło spojrzeć na te wybory w szerszej perspektywie. Kończąc swoje przemówienie, premier Węgier powiedział, że Polska i Węgry zachowają pamięć o Smoleńsku i Katyniu oraz o ich ofiarach. "Zbudujemy tę Europę, o którą oni walczyli" - oświadczył Viktor Orban.

Nie ma historii Polski bez Smoleńska

Mateusz Morawiecki powiedział, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie świadczy o więzi, łączącej Polskę i Węgry. W uroczystości brał też na udział Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślał znaczenie wspólnej pamięci o ludziach, którzy walczyli o lepszą przyszłość krajów tej części Europy. Zwrócił uwagę, że nie sposób zrozumieć historię Polski bez zrozumienia historii tragedii smoleńskiej. Polski premier podkreślił również znaczenie tego, że Węgrzy starają się nie tylko zrozumieć polskie dzieje, ale również chcą je uczcić. - To, że budują ten pomnik pamięci ku przyszłości zasługuje na najwyższą wdzięczność. Za to chciałem gorąco podziękować - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Polski premier wyraził także uznanie dla walki premiera Viktora Orbana o lepsze Węgry i lepszą Europę. Wyraził również nadzieję, że dzięki Orbanowi, narodowi węgierskiemu i przyjaźni polsko-węgierskiej Europa będzie stawała się lepsza.

Pomnik na przedmieściach

Odsłonięty dziś monument składa się z kopca z krzyżem, bramy, płaskorzeźby Lecha Kaczyńskiego i tablicy z listą ofiar katastrofy. Powstał z inicjatywy rządu węgierskiego. W jego budowę zaangażował się między innymi Zsolt Németh przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Węgier.

Pomnik znajduje się jakieś osiem kilometrów od centrum Budapesztu. Jego okolica nie jest też zbyt prestiżowa - na pustkowiu, pośród salonów samochodowych.

Najnowszy sondaż. Potężny spadek poparcia dla PiS. Jest już komentarz Kaczyńskiego

Więcej o:
Komentarze (194)
Jarosław Kaczyński o pomniku smoleńskim w Budapeszcie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 48

  "Mariusz Błaszczak: Viktor Orban chciał się dziś spotkać z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS odmówił i tak samo powinna zachować się Ewa Kopacz. "
  Tak było.. Parę lat temu.
  A jest dziś hołd węgierski , weź się pan prezes nie posikaj ze szczęścia.

 • antropoid

  Oceniono 51 razy 41

  "Pomnik Smoleński wpłynie na wynik wyborów na Węgrzech?"
  -----------------------------------

  Znaczy co - na Węgrzech też wygra PiS?

 • chi-neng

  Oceniono 46 razy 38

  "Nie ma historii Polski bez Smoleńska"
  -----
  KATASTROFA SAMOLOTOWA , NIE JEST I NIGDY NIE BEDZIE ROWNOZNACZA Z HISTORIA POLSKI!

 • fakiba

  Oceniono 41 razy 33

  Pomnik katastrofy lotniczej ma wpłynąć na wynik wyborów , kaczor nie rób z Węgrów idiotów

 • yosemitesam

  Oceniono 30 razy 26

  Kopiec Smoleński na zadupiu Budapesztu drogowskazem Węgrów ku demokratycznej Europie.
  Dawno mnie pan Naczelnik tak nie ubawił.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 29 razy 23

  Pokurcz plecie już głupoty,z jego mózgiem już jest coś nie tak.

 • fakiba

  Oceniono 26 razy 22

  Na pewno wpłynie , tyko gorzej dla Orbana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX