Nowy sondaż. Jak tym razem wypadł PiS? Różnica jest naprawdę spora

31,8 proc. osób oddałoby głos na PiS według najnowszego sondażu IBRiS. To kolejne badanie, w którym topnieje poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" Prawo i Sprawiedliwość ma 31,8 proc. poparcia. To o 7,5 pkt proc. mniej niż w sondażu sprzed miesiąca. To już kolejne badanie, w którym partia Jarosława Kaczyńskiego zalicza duży spadek. W sondażu Kantar Millward Brown, przeprowadzonego dla TVN 24 poparcie dla PiS wynosiło 28 proc., czyli o 12 pkt proc. mniej niż w sondażu z lutego.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej" nieznacznie lepszy wynika ma Platforma Obywatelska, na którą oddanie głosu zadeklarowało 23,5 proc. respondentów (1 pkt proc. więcej). Dobry wynik zanotował Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który zagłosowałoby 12,1 proc. (o 2,4 pkt proc. więcej).

Ruch Kukiz'15 byłby wg sondażu 4. siłą w Sejmie z wynikiem 8,5 proc. (1,7 pkt proc. więcej). 5,9 proc. uzyskałoby Polskie Stronnictwo Ludowe (wzrost o 0,7 pkt proc.). Na Nowoczesną zagłosowałoby 5,1 proc. osób. 2,1 proc. to wynik partii Razem.

Sondaż został przeprowadzony 4 kwietnia na próbie 1100 osób. Ostatnie badania opinii publicznej, pokazujące spadek poparcia dla PiS wielu komentatorów tłumaczy sprawą nagród, które Beata Szydło przyznała sobie i swoim ministrom. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że pieniądze z nagród członkowie rządu przekażą Caritasowi.

Kaczyński: Ministrowie oddadzą nagrody, senatorowie i posłowie z pensją mniejszą o 20 proc.

Więcej o: