Nieco zapomniany Waszczykowski powraca w chwale. Były minister z PiS zgarnął Srebrne Usta

Prezydent Duda uczył się, uczył, ale Srebrnych Ust nie zdobył. Mimo wielu poważnych przeciwników nagrodę Polskiego Radia za wypowiedź roku 2017 zgarnął Witold Waszczykowski.

Srebrne Usta to plebiscyt, który organizowany jest 1992 roku. jest w nim wybierana najzabawniejsza lub najciekawsza wypowiedź polityka z minionych 12 miesięcy. Powstały z inicjatywy dziennikarki radiowej Trójki Beaty Michniewicz.

Tegoroczną, 22. edycję Srebrnych Ust, wygrał były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Witold Waszczykowski - za co dostał Srebrne Usta?

Waszczykowski jeszcze jako szef MSZ chciał wymienić karaibskie państwo Saint Kitts i Nevis, jednak pomylił jego nazwę i stworzył nową - San Escobar. Wpadkę ministra przez wiele dni opisywały media w Polsce i na świecie.

- Mam okazję prawie do 20 spotkań odbyć z różnymi ministrami. (...) na przykład na Karaibach po raz pierwszy w historii naszej dyplomacji - z takimi krajami jak San Escobar albo Belize. A każdy z tych krajów to jest jeden głos w Zgromadzeniu Ogólnym, tutaj w ONZ-cie - wypalił wtedy Waszczykowski.

Na gali w Polskim Radio Waszczykowski osobiście odebrał nagrodę. Zapowiedział, że statuetkę wystawi na licytację na cele charytatywne.

ZOBACZ WIĘCEJ: 'Murzyńskość', 'rowerzyści i wegetarianie' i 'San Escobar'. Wszystkie wpadki Waszczykowskiego

Drugie miejsce Srebrnych Ust 

Drugie miejsce w plebiscycie Srebrnych Ust zdobył Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. Polityk PO zdobył drugą lokatę za swoje przemówienie, gdy w Sejmie pojawił się wniosek o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.

- Jesteście rządem Pinokiów, codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wystrugani wszyscy na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto - on was wszystkich stworzył - mówił w kwietniu 2017 roku Neumann.

Trzecie miejsce Srebrnych Ust

Trzecie miejsce w Srebrnych Ustach przypadło natomiast prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. W lutym 2017 roku stawał w obronie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, gdy jego odwołania chciała opozycja.

- Przypuszczam - nie jestem pewien, ale przypuszczam - że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno, no była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii - fałszywa świadomość - zwracał się Kaczyński z mównicy do Schetyny.

Na gali nie pojawił się sam Kaczyński, a nagrodę w jego imieniu odebrał ubiegłoroczny zwycięzca - słynna "Caryca", czyli Marek Suski, obecnie szef gabinetu politycznego premiera.

Jednym z kandydatów do zwycięstwa w tegorocznej edycji był prezydent Andrzej Duda. Wystąpienie prezydenta nie przyciągnęło większej uwagi jesienią. Jednak nominacja wypowiedzi do Srebrnych Ust sprawiła, że nagranie ostatnio zyskało sporą popularność w sieci.

Na nominację zasłużył sobie wypowiedzią z listopada, wygłoszoną podczas II Kongresu Liderów Rzeczpospolitej Polskiej – "Młodzi 590". Prezydent mówił do uczestników wydarzenia o byciu liderem, m.in. na własnym przykładzie. Wskazał na potrzebę "samodoskonalenia się".

- Ja państwu powiem, że ja pracuję cały czas. Cały czas czegoś się uczę. Bez przerwy. Ja się uczę w mieszkaniu, ja się uczę w samochodzie jak jadę, ja się uczę w samolocie kiedy lecę, ja się cały czas czegoś uczę - mówił prezydent w Rzeszowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ta wypowiedź Dudy robi w sieci furorę

Więcej o: