8 lat po Smoleńsku. Obchody tej rocznicy będą wyjątkowe. Punkt kulminacyjny poprzedzi hymn Polski

10 kwietnia przypada 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. W Warszawie planowane są takie uroczystości państwowe i odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Do tego filmy, koncerty i modlitwy.

Oficjalne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zaczną się 10 kwietnia już o godz. 8 rano wraz z mszą w intencji ofiar. Odbędzie się ona w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu. Przed Pałacem Prezydenckim o godz. 8.41 (o tej godzinie rozbił się w Smoleńsku prezydencki samolot) przeprowadzony zostanie apel pamięci.

Następne uroczystości są planowane na pl. Piłsudskiego, gdzie od godz. 9 do 12 można będzie oglądać filmy dotyczące wydarzeń z 2010 roku.

Obchody popołudniu

W południe odbędzie się tam modlitwa Regina Caeli, po której do godz. 15 wyświetlane będą kolejne filmy. Potem odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego.

Punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 15:30. Po odegraniu hymnu narodowego, nastąpi odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

Kolejne punkty to:

  • przemówienie Jarosława Kaczyńskiego,
  • koncert Filharmonii Podkarpackiej, 
  • emisja dokumentu śledczego pt. "Anatomia upadku 2",
  • msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela (godz. 19),
  • ostatni Marsz Pamięci,
  • o godz. 20.45 planowane jest drugie przemówienie Jarosława Kaczyńskiego - tym razem przed Pałacem Prezydenckim.

Obchody zakończą się o godz. 21.15 przy nowym pomniku.

Tak wygląda pomnik smoleński >>>

W Warszawie pojawiły się plakaty reklamujące obchody. Są sygnowane logo Ministerstwa Kultury:

Plakaty zapowiadające obchody rocznicy SmoleńskaPlakaty zapowiadające obchody rocznicy Smoleńska Janusz Omyliński/Gazeta.pl

Katastrofa smoleńska – inne uroczystości

Katastrofa smoleńska zostanie uczczona również w Krakowie przez VIII Biało-Czerwony Marsz Pamięci. W Bytowie o godz. 18 pod pomnikiem Jana Pawła II odbędzie się Apel Pamięci.

Część miast organizuje obchody już w ten weekend. W Koszalinie w sobotę i niedzielę organizowane są Koszalińskie Obchody VIII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Z kolei w Kaliszu 9 kwietnia o godz. 18 planowana jest msza święta w intencji osób zmarłych w katastrofie. 8 kwietnia w Poznaniu zorganizowane zostaną obchody smoleńskie, które rozpoczną się o godz. 17 mszą św. w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. 

Polecamy też: 

Więcej o: