Nowa nadzieja PO? Zapowiadał "czarną noc" dla osób LGBT i stawał ramię w ramię z Ordo Iuris

Grzegorz Schetyna zarekomendował Kazimierza Michała Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Ujazdowski jeszcze do niedawna był członkiem PiS, gorącym przeciwnikiem aborcji i "propagandy postaw homoseksualnych".

- Zaprosiłem Kazimierza Michała Ujazdowskiego do współpracy w PO, także w Gabinecie Cieni. Będę też rekomendował go na prezydenta Wrocławia - poinformował szef Platformy Grzegorz Schetyna. Nie jest tajemnicą, że Ujazdowski, który na początku 2017 roku opuścił szeregi PiS, jest politykiem o bardzo konserwatywnych poglądach. 

Dotychczas prawdopodobną kandydatką PO na prezydenta Wrocławia była Alicja Chybicka, jedna z osób, które nie wzięły udziału w głosowaniu nad projektem "Ratujmy Kobiety". Później tłumaczyła, że popiera możliwość wyboru, ale chciała złożyć własny projekt zaostrzający przepisy aborcyjne. Po dwóch miesiącach twierdziła, że "nigdy nie sugerowała zaostrzenia ustawy".

Ramię w ramię z Ordo Iuris

Jednak biorąc pod uwagę poglądy Ujazdowskiego, nawet Chybicka wydaje się być kandydatką liberalną. Jak zauważa Maciek Jabłoński z partii Razem, dezerter z PiS był jednym z inicjatorów listu, w którym sprzeciwiano zapisom dokumentu Komisja Praw Człowieka ONZ. Dokument zobowiązuje sygnatariuszy Międzynarodowej Konwencji w Sprawie Praw Obywatelskich i Politycznych (a więc również Polskę) do zapewnienia bezpiecznego dostępu do aborcji. Podpisy pod petycją w tej samej sprawie zbierała organizacja Ordo Iuris, twórcy restrykcyjnego projektu zakazu aborcji

Ujazdowski, który ma pomóc PO w byciu "nowatorską alternatywą" w obliczu "arogancji władzy i destrukcji prawa", również Trybunału Konstytucyjnego bronił, posługując się argumentem dotyczącym aborcji. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził:

Przypominam, że w kilku sprawach ważnych z punktu widzenia wrażliwości prawicy Trybunał decydował po jej myśli. Wystarczy przypomnieć orzeczenia w sprawie ochrony życia, religii w szkole czy klauzuli sumienia. Trybunał był tarczą przed agresją lewicy, chcącej naruszyć podstawy aksjologii wolnej Rzeczypospolitej.

Przeciw "propagandzie postaw homoseksualnych"

Sprzeciw wobec aborcji to nie wszystko. W 2005 roku na spotkaniu z wyborcami mówił, że PiS jest "partią tolerancyjną także dla takiego dramatycznego przypadku, jaki dotyka homoseksualistów". "Ale nie mylmy brutalnej propagandy postaw homoseksualnych z nawoływaniem do tolerancji. To jakieś szaleństwo i z punktu widzenia tego szaleństwa nasze rządy rzeczywiście będą czarną nocą" - stwierdził Ujazdowski. 

Jeszcze jako poseł PiS w 2011 roku pisał też list do MSZ w sprawie ambasadora, który poparł paradę równości w Bratysławie. W piśmie do Radosława Sikorskiego Ujazdowski i Jarosław Sellin żądali, by zapobiegać "promowaniu przez polską dyplomację postaw sprzecznych z etycznymi podstawami cywilizacji i z wartościami konstytucji RP". Domagali się też oficjalnych przeprosin dla władz Słowacji "z powodu bezprecedensowej, skandalicznej ingerencji" ambasadora Andrzeja Krawczyka w wewnętrzne sprawy tego państwa.

Za krzyżem w miejscach publicznych

Ujazdowski był też sprawozdawcą projektu uchwały, w którym przeciwstawiono się wyrokowi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. symboli religijnych w przestrzeni publicznej. ETPCz, jak pisała wówczas "Gazeta Wyborcza", uznał, że krzyż w klasie może naruszać konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Ujazdowski w sprawozdaniu mówił, że "wolność wyznania jest fundamentalnym prawem człowieka" oraz, że "z tym prawem powiązane jest prawo do manifestowania własnej tożsamości religijnej".

"Reprezentował narodowo-katolicką frakcję PiS"

"To efekt 5 minut googlania. Jak ktoś mi będzie mówił "trzeba go popierać przeciwko PISowi zjednoczona opozycja!" to chyba dam w zęby. I w ten sposób Alicja Chybicka nie jest już tak straszna" - napisał Jabłoński. 

Inni Wrocławianie również wyrażają swój sprzeciw dla kandydatury Ujazdowskiego. Wśród nich jest Władysław Frasyniuk, który w rozmowie z wrocławską "Wyborczą" powiedział, że mieszkańcy miasta nie potrzebują człowieka, który będzie się z nimi "komunikował za pomocą kościelnej ambony". Przypomniał, że Ujazdowski "reprezentował narodowo-katolicką frakcję PiS".  

Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej, były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu nazwał Ujazdowskiego "twardym ideologiem prawicy". "Protestował przeciwko premierze 'Śmierci i dziewczyny' [spektakl Teatru Polskiego - red.]. Zwolennik zakazu aborcji. W Europarlamencie głosował za "leczeniem homoseksualizmu". Dla PO dobry kandydat dla Wrocławia - nie!" - ocenił Mieszkowski. 

Od redakcji: W pierwotnej wersji artykułu pojawiło się zdanie o tym, że Ujazdowski jest "gorącym zwolennikiem aborcji". To oczywiście pomyłka. 

PO jest tak słaba, że musi sięgać po uciekiniera z PiS? "Pan Ujazdowski zaimponował mi"

Więcej o:
Komentarze (412)
Kazimierz Michał Ujazdowski protestował przeciwko aborcji
Zaloguj się
 • Kris P

  Oceniono 81 razy 71

  Brawo PO!
  No wy to się potraficie zaorać samodzielnie!
  Potykacie się o własne nogi.
  Zaczynam podejrzewać, że macie jakiś układ z "dojną".

 • maciejwscieklica

  Oceniono 83 razy 71

  no cóż !
  wysłuchałem go własnie w tvn24
  i wieszczę powazny kłopot dla PO

 • cedet

  Oceniono 70 razy 62

  Schetynę już CAŁKIEM POKRĘCIŁO !!!!!!!!!! Grzesiek zostaw już politykę, bo ROBISZ TYLKO BRUD OPOZYCJI !!!!!!!!!!

 • elzbietttta

  Oceniono 49 razy 45

  Jak w naszym kraju ma się coś zmienić na lepsze, jeśli opozycja wystawia konserwatywny beton na swojego kandydata. Równie dobrze można byłoby wystawić Jedraszewskiego czy Michalika, a nawet Sobecką. Ten sam ciemnogród.

 • mykeny

  Oceniono 57 razy 41

  ehhe Schetyna ...buh co za pomysł Fundamentalista od Ordo Iuris ..razem z Schetyną i Powskim Aktywem Partyjnym.. proszę zauważyć jak płynie się przechodzi z PISdzielcow do Powskiego Aktywu Partyjnego... lepiszczem są odciski od klęczenia w świątyni .

 • fajny ptak

  Oceniono 43 razy 37

  Dlaczego tak krytykujecie Schetynę za Ujazdowskiego?
  Czy PO jest partią nowoczesną?
  Czy wiecie, że tylko kilkanaścioro posłów tej partii w czasie ślubowania poselskiego nie chwytało się za serce, i nie gapiło się w sufit /niebo?/ prosząc wirtualnego Boga o pomoc w sprawowaniu funkcji posła?
  A dlaczego PO nie podpisała w czasie ośmiu lat rządów Karty Praw Podstawowych UE?

 • kuba161048

  Oceniono 34 razy 30

  Platformo Obywatelska - wybrałaś na przewodniczącego miernotę o nazwisku Schetyna , jestem zaś przekonany , że są w PO jeszcze mądrzy ludzie. Myślę , że teraz to widać dlaczego D.Tusk uważał Schetynę za miernotę .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX