Ujazdowski wraca. Dysydent z PiS może być kandydatem PO na prezydenta Wrocławia

- Zaprosiłem Kazimierza Michała Ujazdowskiego do współpracy w PO, także w Gabinecie Cieni. Będę też rekomendował go na prezydenta Wrocławia - przekazał szef Platformy Grzegorz Schetyna. Ujazdowski na początku 2017 roku opuścił szeregi PiS.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej przewodniczący Platformy Obywatelskiej poinformował, że z jego partią rozpocznie współpracę europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Jeszcze w trakcie trwania wystąpienia Schetyny, obszerny wpis zamieścił sam Ujazdowski.

Polska potrzebuje ochrony praw samorządu przed centralizacją. W obliczu arogancji władzy i destrukcji prawa wielu obywateli czeka na nowatorską alternatywę dla PiS. Wezmę czynny udział w wyborach samorządowych i wesprę PO w pracach programowych ws. samorządu i rządów prawa - napisał na Twitterze były członek Prawa i Sprawiedliwości.

Jak mówił Schetyna, zaprosił Ujazdowskiego do współpracy nie tylko z PO, ale też do Gabinetu Cieni stworzonego przez jego ugrupowanie. Europoseł ma także pomagać partii w tworzeniu programu, zwłaszcza w zakresie samorządów.

Będę rekomendował strukturom Platformy Obywatelskiej poparcie Kazimierza Michała Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia - zapowiedział Schetyna

- Wielu Wrocławian apelowało do mnie o większe zaangażowanie. Ja dzisiaj odpowiadam na te oczekiwania. Nie nastawiam się na dalszą pracę w Parlamencie Europejskim, nastawiam się na dalszą ciężką pracę w kraju. Podejmuje działanie z przekonaniem, że będę dobrze służył mieszańcom Wrocławia - oznajmił Ujazdowski.

Dysydent z PiS

Kazimierz Michał Ujazdowski zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości 3 stycznia 2017 roku. "Nie mogę akceptować polityki trawiącej potencjał Polski w zbędnych konfliktach" - pisał wtedy.

Jego rezygnację poprzedziła krytyka działań rządu PiS. W 2016 roku wzywał do publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, apelował też aby prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowania od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm.

Kim jest Kazimierz Ujazdowski?

Ujazdowski był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. Teraz jest deputowanym do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

W listopadzie 2007 roku razem z Pawłem Zalewskim i Ludwikiem Dornem zrezygnowali z funkcji wiceprezesów PiS w sprzeciwie wobec sposobu kierowania partią przez Jarosława Kaczyńskiego. Zostali za to przez niego zawieszeni w prawach członków partii. W grudniu tego samego roku zrezygnował z członkostwa w PiS i wystąpił z klubu parlamentarnego tej partii.

We wrześniu 2010 r. wraz z innymi członkami Polski Plus, po samorozwiązaniu tej partii, przystąpił ponownie do Prawa i Sprawiedliwości.

Kryzys na linii Polska-USA. Onet: Duda i Morawiecki są 'persona non grata' w Białym Domu

Więcej o: