Pawłowicz zarzuca prezydentowi, że złamał konstytucję. Zaraz, zaraz - chyba o czymś zapomniała

"Czy my, Polacy mamy prawo do naszej (...) małej i tylko symbolicznej antykomunistycznej 'Norymbergi'?" - pyta w liście do prezydenta Krystyna Pawłowicz z PiS. Posłanka krytykuje ostatnie weto Dudy, które jej zdaniem uniemożliwia "odpłacenie się komunistom".

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz napisała do prezydenta Andrzeja Dudy list, który opublikował portal wPolityce.pl. Parlamentarzystka punktuje w nim ostatnie weto prezydenta w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej. Rządowy projekt ustawy wzbudzał wątpliwości Dudy, który podczas ogłaszania weta argumentował, że jej zapisy mogą być niezgodne z konstytucją, a także spowodować pojawienie się wielu skarg na polskie prawo.

Prezydent podkreślał, że w projekcie ustawy brakuje przede wszystkim przejrzystej procedury odwoławczej od degradacji, a także na to, że osoby nieżyjące, niemające rodziny, mogłyby nie mieć swojego obrońcy w świetle nowego prawa.

Właśnie do tego wątku nawiązuje Pawłowicz i pisze, że podczas procesów norymberskich (przeprowadzono je po II wojnie światowej, podczas nich skazywano nazistowskich zbrodniarzy na śmierć) nie było "procedury odwoławczej".

Bo niby do kogo, do szatana?

- pyta Pawłowicz w swoim piśmie.

"Wymierzyć SPRAWIEDLIWOŚĆ"

Dalej posłanka PiS konkluduje, że gdyby przyjąć argumentację prezydenta, to procesy norymberskie musiałaby zostać uznane za "niepraworządne", właśnie przez brak możliwości odwołania się od wyroków. Ocenia też, że na pewno w tamtych czasach znalazłyby się procedury, które pozwoliłyby "uszanować obywatelskie prawa" zbrodniarzy, oraz że przecież nazistów skazywano mimo tego, że w ówczesnym prawie nie było kar za czyny przez nich popełniane.

Ale są w dziejach sytuacje, gdy narody chcą - wobec wspieranej bezkarności zbrodniarzy chronionych coraz bardziej odbiegającymi od zasad moralnych systemami - chociaż symbolicznie, pozbawiając stopni i rang wojskowych - wymierzyć po prostu SPRAWIEDLIWOŚĆ

- stwierdza Pawłowicz i dodaje, że własnie taką "sprawiedliwością" jest symboliczne ukaranie "komunistycznych zbrodniarzy" poprzez odebranie im rang.

"Czy Polacy mają prawo do małej Norymbergi?"

"Dlaczego hitlerowskich zbrodniarzy można było surowo sprawiedliwie ukarać, a komunistycznych chronić mają nadzwyczajne procedury, którymi gardzili?" - zastanawia się posłanka, która wcześniej wykazywała też, że Polska "nie chce być 'republiką proceduralną', która nie realizuje wartości moralnych i zasad sprawiedliwości".

Dalej Pawłowicz powołuje się na art. 2 Konstytucji RP ("Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" - red.) i na tej podstawie stwierdza, że "Polski Suweren" (pisownia oryginalna - red.) ma prawo do ustawowego symbolicznej i historycznej sprawiedliwości, "odpłaty w formie degradacji".

Pan Prezydent zaś swymi formalnymi bardzo argumentami, wbrew konstytucji, odbiera nam Polakom prawo do 'sprawiedliwości', do 'historycznej sprawiedliwości'. (...) A czy my, Polacy mamy prawo do naszej ,wprawdzie mocno spóźnionej, ale małej i tylko symbolicznej antykomunistycznej 'Norymbergi'?

- kwituje Pawłowicz.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent zawetował tzw. ustawę degradacyjną. PiS nie odbierze stopnia Jaruzelskiemu

Pawłowicz i wybiórcza pamięć

Jeszcze pod koniec listopada ubiegłego roku Pawłowicz zupełnie inaczej przedstawiała kwestię przestrzegania konstytucji. Podczas prac komisji nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym przyznała, że jeden z zapisów jest sprzeczny z ustawą zasadniczą, ale oznajmiła, że zagłosuje zgodnie z linią partii.

Z powodu umowy politycznej będę głosowała tak jak mój klub, natomiast podzielam w pełni pogląd pana ministra Warchoła i uważam, że zapis tutaj zamieszczony w art. 86 par. 1 pkt 1 jest wprost, jaskrawo sprzeczny z Konstytucją w swoim brzmieniu. Art. 188 Konstytucji przyznaje tylko Trybunałowi Konstytucyjnemu prawo do orzekania o zgodności wszelkiego rodzaju aktów z Konstytucją

- wyjaśniała wówczas posłanka PiS.

Prezydent zawetował tzw. ustawę degradacyjną. PiS nie odbierze stopnia Jaruzelskiemu

Więcej o: