Wnuk Anny Walentynowicz żąda, by Duda nie przemawiał na rocznicy: Nie jest Pan godzien

"Żądam od Pana, aby nie przemawiał Pan na VIII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, gdyż w mojej opinii nie jest Pan godzien tego zaszczytu" - napisał na FB w Piotr Walentynowicz. Wnuk legendarnej działaczki Solidarności jest oburzony wetem prezydenta do ustawy degradacyjnej.

Prezydent oświadczył dziś, że nie podpisze tzw. ustawy degradacyjnej odbierającej stopnie wojskowe m.in. członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym pośmiertnie generałom - Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi.

Jak Andrzej Duda uzasadnia weto?

Jak mówił Andrzej Duda w uzasadnieniu decyzji, choć jednoznacznie źle ocenia miniony ustrój, to ma wątpliwości co do samej ustawy.

- Jeden dotyczy WRON - powiedział prezydent i zaczął wymieniać członków Wojskowej Rady Odnowienia Narodowego, w przypadku których nie ma on wątpliwości, by ocenić ich negatywnie i odebrać im stopnie wojskowe. Duda przypomniał, że we WRON byli jednak też generałowie, jak np. gen. Hermaszewski, czy pułkownicy i podpułkownicy, którzy zostali tam wpisani, ale nie zasługują na degradację.

Piotr Walentynowicz do Dudy: Żądam od Pana...

Po wecie prezydenta zawrzało na prawicy. Do zdecydowanych krytyków decyzji Dudy dołączył także wnuk legendy Solidarności Anny Walentynowicz, która zginęła 10 kwietnia 2010 rok. W emocjonalnym wpisie na Facebooku Piotr Walentynowicz zażądał od prezydenta, by ten zrezygnował z wystąpienia na zbliżającej się rocznicy katastrofy.

Żądam od Pana, aby nie przemawiał Pan na VIII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, gdyż w mojej opinii nie jest Pan godzien tego zaszczytu. Moja śp. Babcia, Anna Walentynowicz domagała się rozliczenia zbrodniarzy komunistycznych przez całe swoje życie. Nie udało się to za jej życia i za życia tych pospolitych bandytów. Pan jako Prezydent RP właśnie stanął w obronie osób, które niekoniecznie naciskając na spust, ale wydając rozkazy, byli odpowiedzialni za największe tragedie, męczeństwa i zbrodnie powojennej Polski. Tym samym stanął Pan w opozycji do wartości i idei, którym moja Babcia przez całe życie była wierna.

- napisał Walentynowicz.

I dalej: 

Bardzo mi przykro, że nie rozumie Pan tych wartości, jak i faktu, że gdyby nie poświęcenie tych wspaniałych ludzi, którzy zginęli w katastrofie i wielu innych nadal nieznanych społeczeństwu, to nie miałby Pan zaszczytu piastowania funkcji Prezydenta RP

W jego ocenie, Andrzej Duda wetując ustawę degradacyjną opowiedział się "przeciwko sprawiedliwości historycznej i dziejowej" i nie jest "godny przemawiania na uroczystości poświęconej pamięci osób", które tego się domagały.

Więcej o: