Miażdżący raport fundacji na temat działania TK. Przyłębska już odpowiada

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała krytyczną analizę dotyczącą pracy Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prezes TK Julii Przyłębskiej jest ona "nierzetelna".

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) opublikowała w czwartek raport pt. "Pracuje tak, jak powinien?", dotyczący funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce w 2017 roku. Analiza jest krytyczna wobec TK kierowanego przez Julię Przyłębską. Jedna z jego części dotyczy wątpliwości co do prawidłowości powołania jej na stanowisko prezesa.

W raporcie wskazano m.in. na słabnącą opinię społeczeństwa na temat TK. Trybunał był w badaniu z września 2017 roku oceniany negatywnie przez 38 proc. respondentów (najwięcej od 2009 roku), a pozytywne zdanie na jego temat miało 28 proc. badanych (także najniższy wskaźnik od 2009 r.).

Przyłębska odpowiada HFPC

W rozmowie z PAP do raportu odniosła się Przyłębska, która oceniła, że analiza przeprowadzona przez HFPC "jest nierzetelna". - Wnioski nie mają pokrycia w faktach - stwierdziła prezes TK. Oprócz tego, w jej ocenie, wyniki pracy Trybunału Konstytucyjnego pod jej kierownictwem mają być lepsze niż w poprzednich latach.

Inne wnioski HFPC

HFPC wskazuje też, że zmalała liczba spraw, które wpływają do TK: w 2012 roku było ich 486, w 2013 - 480, 2014 - 530, 2015 - 623, a w 2016 już tylko 360, natomiast w 2017 - 285. Ten spadek liczby spraw według autora raportu Marcina Wolnego "może świadczyć o ograniczonym zaufaniu obywateli oraz innych uprawnionych podmiotów do korzystania z ochrony Trybunału.

Wśród zarzutów skierowanych w stronę TK znalazło się też nieuzasadnione ograniczenie jawności postępowań przed Trybunałem pod kierownictwem Przyłębskiej, co nie zostało w żaden sposób uregulowane. Chodzi także o ograniczanie obecności mediów podczas rozpraw TK. "Taka sytuacja wprost narusza wolność słowa oraz prawo dostępu obywateli do informacji o działalności organów władzy" - tłumaczy Wolny.

Prezes TK do dziennikarzy: Dziwię się, że nie mają państwo żadnych pytań merytorycznych

Więcej o: