Była rzeczniczka MON skazana. Sąd: wykonywanie poleceń szefa nie zwalnia z odpowiedzialności

Katarzyna Szymańska-Jakubowska pomówiła czterech byłych szefów służb uznał warszawski sąd. Była rzeczniczka zarzuciła im w prasowym komunikacie "współpracę ze służbami wrogimi Polsce i NATO".

Sprawa dotyczy komunikatu opublikowanego w grudniu 2016 roku na stronie internetowej MON. Pod informacją na tematy dyskusji o stanie polskich służb, która odbyła się 24 listopada 2016 roku w Collegium Civitas, podpisała się ówczesna rzecznik resortu Katarzyna Szymańska-Jakubowska.

W komunikacie znalazły się zdania:

Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca uwagę, że coraz częściej pod pozorem dyskusji naukowej wypowiadają się byli funkcjonariusze służb odpowiedzialni za katastrofalny stan polskiego bezpieczeństwa, tolerowanie środowisk mafijnych wyrosłych ze Służby Bezpieczeństwa, inwigilację niepodległościowych partii politycznych, a nawet przestępczą działalność na rzecz obcych służb. Smutnym przykładem takiego działania była dyskusja zorganizowana 24 listopada 2016 roku w Collegium Civitas, w której wzięli udział byli funkcjonariusze podejrzewani o współpracę ze służbami wrogimi Polsce i NATO. Przestrzegamy polską opinię naukową i opinię publiczną przed dezinformacyjnymi konsekwencjami propagowania takich działań.

I chociaż konkretne nazwiska nie padły, to uczestniczący w konferencji Krzysztof Bondaryk, Janusz Nosek, Paweł Białek i Piotr Niemczyk wystąpili z pozwami o zniesławienie.

Sąd: Autorytet MON wykorzystany do poniżenia

Jak ustalił portal oko.press Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście 28 marca wydał wyrok w sprawie. Uznał, że Katarzyna Szymańska-Jakubowska, jako rzeczniczka Ministerstwa Obrony Narodowej, pomówiła szefów służb. Została ukarana 2 tys. zł grzywny i 5 tys. zł nawiązki na hospicjum dla dzieci. Wyrok ma też zostać opublikowany na stronie internetowej MON.

W uzasadnieniu przytaczanym przez oko.press sędzia Małgorzata Drewin mówiła, że choć oskarżona wykonywała polecenie przełożonego, Antoniego Macierewicza, nie zwalnia to jej z osobistej odpowiedzialności za słowa. 

Sędzia podkreślała także, że „wykorzystano autorytet jakim wśród obywateli cieszy się Ministerstwo Obrony Narodowej do poniżenia pomówionych”. I że działanie oskarżonej miało na celu „pozbawienie godności osobistej pomówionych i spowodowanie swoistej śmierci cywilnej”. 

Więcej o:
Komentarze (155)
MON Była rzeczniczka Macierewicza skazana za pomówienie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 58

  W sumie to jednak trochę dziwne, skoro polecenie służbowe to dlaczego nie odpowiada za jego wydanie zleceniodawca. Czyli nasz święty Antoni.

 • def11

  Oceniono 39 razy 35

  Choćby na tym przykładzie doskonale widać jak ważne są wolne sądy i niezawiśli sędziowie.

 • oczy_argusa

  Oceniono 29 razy 27

  Z nieco innej beczki... Co z raportem komisji badania wypadków lotniczych w sprawie katastrofy samolotu MiG-29 z dn. 18 grudnia ubegłego roku, który rozbił się podczas podchodzenia do lądowania? Minęły trzy miesiące i nadal głucha cisza...

 • sailor2016

  Oceniono 26 razy 26

  Pierwszy wyrok skazujący na przedstawicielkę dojnej zmiany i mam nadzieję, że nie ostatni.

 • wlodeek

  Oceniono 25 razy 25

  A PISdziajom chodzi właśnie o to, żeby zniewolić sędziów i żeby takich wyroków na pisiarnię nikt nie mógł wydawać. PISIARNIA ma być BEZKARNA!

 • sailor2016

  Oceniono 23 razy 23

  Esesmani też się tłumaczyli, że tylko wykonywali rozkazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX