Umowa na dostawę systemów Patriot podpisana. Zapłacimy miliardy. Duda: Historyczny moment

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy średniego zasięgu, w ramach programu "Wisła - 1 faza". W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w siedzibie spółki zbrojeniowej PIT-Radwar w Warszawie. Polska kupi w sumie 8 baterii systemu Patriot. Mają one zapewnić obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową.

- Nad Wisłą jest bezpiecznie. Podpisujemy umowę na zakup systemu, który sprawdził się w wielu państwach. Dołączamy do elitarnego grona państw posiadających tę skuteczną broń - mówił szef MON Mariusz Błaszczak. - To najwyższy kontrakt zbrojeniowy w historii. Dzięki niemu do Polski trafią nowe technologie - podkreślał minister. 

- Ten system został kupiony dla polskiego wojska również ze względu na to, że stacjonują tutaj wojska NATO - mówił Błaszczak. - Zapewni on integrację Wojska Polskiego z Armią USA - dodał.

- System Patriot wraz z systemem zarządzania pola walki kosztował 4,75 miliarda dolarów. To dobra cena - stwierdził Błaszczak. Minister dziękował "wszystkim, którzy przyczynili się do podpisania umowy", przede wszystkim zespołowi negocjacyjnemu. 

"Dziś Polska dołączy do stale rosnącej grupy krajów z systemem Patriot. Umowę, którą dziś podpisze Mariusz Błaszczak, postrzegamy jako kolejny krok ku poszerzaniu amerykańsko-polskiej współpracy wojskowej, stanowiącej kluczowy cel naszych relacji dwustronnych" - napisała na Twitterze ambasada USA w Warszawie.

"Pan minister wprowadził polską armię w zupełnie nowy świat"

- To niezwykły, historyczny moment. Podpisując tę umowę pan minister wprowadził polską armię i nas, Rzeczpospolita Polską, w zupełnie nowy świat. Świat nowoczesnych środków obronnych. Zaczynamy wyposażanie Polski w najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - mówił prezydent Andrzej Duda.

- System jest drogi, to prawda. Ale jest u nas takie powiedzenie: co tanie, to drogie. A co drogie, to porządne, długo działa i funkcjonuje. Tak jest z tym systemem. On ma stanowić obronę dla Polski na dziesięciolecia - przekonywał Duda. On także chwalił wynegocjowaną cenę.

 - Dziękuję panu ministrowi, ale też poprzedniemu ministrowi obrony panu Antoniemu Macierewiczowi. To on przystąpił do ambitnego zadania, jakim był zakup tego właśnie systemu - stwierdził prezydent. - Cieszę się, że wkraczamy nową erę obrony, absolutnie XXI, jeśli nie XXII wieku - zakończył.

- Polska będzie globalnym liderem rozbudowy obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej i naszym pierwszym partnerem zagranicznym, który będzie korzystał z najnowocześniejszego systemu dowodzenia - mówił ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Morawiecki: Szeryf dostaje colta

- Wszyscy, a może wszyscy ze starszego pokolenia pamiętamy taki plakat z czasów Solidarności, na którym nieuzbrojony Garry Cooper szedł obalać komunizm. Dziś możemy powiedzieć, że ten szeryf dostaje colta i to bardzo poważnego colta do obrony solidarności - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Znakiem rozpoznawczym rządów PiS jest bezpieczeństwo w wielu wymiarach. Bezpieczeństwo finansowe rodzin, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo zewnętrzne - wymieniał premier. - Dbamy to ostatnie razem z naszymi sojusznikami właśnie m.in. przez taki zakup - dodał.

- Poprzez ten zakup potwierdzamy naszą wspólnotę zwartości z USA i krajami NATO. To jest solidarność, której oczekujemy od naszych partnerów i dziękujemy za zaufanie dla nas - stwierdził Morawiecki. - Polscy patrioci witają Patrioty - zakończył premier. 

Negocjacje i offset

Dzisiejsze podpisanie umowy poprzedziło podpisanie dwóch innych dokumentów z firmami z USA, w ramach umów offsetowych. W miniony piątek kierownictwo resortu obrony podpisało takie umowy z przedstawicielami firm Raytheon Company i Lockheed Martin. Wartość kontraktów opiewa na prawie miliard złotych. Pozwoli to - jak mówił po podpisaniu umów offsetowych szef MON Mariusz Błaszczak - na transfer technologii do polskiej armii oraz długoterminowe inwestycje. 

Finalizację głównej umowy na dostawę wyrzutni Patriot poprzedziły wielomiesięczne rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi. W listopadzie 2017 roku Departament Stanu USA zatwierdził umowę przewidującą sprzedaż Polsce systemu Patriot. W zgodzie zapisano kwotę, za którą będzie możliwa taka transakcja. Było to aż 10,5 miliarda dolarów. Polska od tamtego czasu negocjowała obniżenie ceny. 

Patrioty w 2022 roku

Umowa, która zostanie dziś podpisana, przewiduje dostawę do Polski pierwszych zestawów systemu antyrakietowego Patriot w 2022 roku. Dwa lata później w naszej armii pojawią się kolejne wyrzutnie. Umowa przewiduje dostawy wyrzutni z najnowszej generacji systemem kierowania obroną powietrzną (IBCS), a w przyszłości także kupno od Amerykanów radarów o zasięgu 360 stopni.

W ramach umowy z USA za cztery lata do Polski trafią dwie baterie, czyli cztery jednostki ogniowe. W każdej z nich jest jeden radar i cztery wyrzutnie. W drugiej fazie umowy polskie wojsko dostanie pozostałe sześć baterii Patriot.

Zestawy będą wyposażone w pociski PAC-3 MSE, które są zdolne do zwalczania rakiet przeciwnika, między innymi Iskanderów. Polska zamówiła 200 sztuk takich pocisków. Wszystkie mają do nas trafić w pierwszej fazie realizacji umowy. W drugiej zamierzamy kupić inny rodzaj pocisków, tańszych. W tej chwili są one jeszcze w fazie badań.

Więcej o:
Komentarze (466)
Patrioty dla Polski. Błaszczak podpisał umowę na zakup systemu rakietowego
Zaloguj się
 • wnuczek_akowca

  Oceniono 52 razy 46

  Czyli po prawie trzech latach dreptania w miejscu wróciliście do wiosny 2015 kiedy to Komorowski ogłosił, że wybraliśmy system Patriot. Tylko cena od tego czasu wzrosła, co?

 • acide94

  Oceniono 40 razy 32

  Historyczny moment - po raz pierwszy od 1989 polski prezydent nie ma wjazdu do USA (o lie można Adriana nazwać prezydentem).

 • Marek Biesaga

  Oceniono 38 razy 28

  To będą dwie wyrzutnie po cztery sztuki każda plus radar i wozy dowodzenia. Wywalić w niebo prawie dwa miliardy złoty bez gwarancji że trafi to tylko Polak potrafi. Chyba nie wierzycie że tego będzie tyle iż pokryje cały kraj. To ma ochraniać tylko Okęcie kiedy nasi władcy będą uciekać rządowymi samolotami z Polski.

 • jeak

  Oceniono 37 razy 27

  "Zapłaciliśmy 4,7 miliarda dolarów. To dobra cena"

  Cha, cha, chyba dla Amerykanów. Wyrzucone i zmarnowane pieniądze. Za 4 lata ten system będzie już przestarzały. Ile można by zrobić bardziej potrzebnych inwestycji za takie pieniądze?

 • berek-oberek

  Oceniono 21 razy 19

  To dobra cena, w ramach promocji dorzucili kubki okolicznościowe, atrakcyjnie udekorowane grafiką patriotyczną...... bardzo ładne.

 • punter

  Oceniono 18 razy 18

  Wydanie 4,5 mld USD było warunkiem ponownego wpuszczenia Adriana do USA.
  Zaraz pewnie znajdą się nawet pieniądze. Wprowadzą jakiś kolejny podatek pod pretekstem "uszczelniania" albo zabiorą emerytury wszystkim urodzonym przed 1956, bo za Bieruta to nie dość, że nie było Polski to była w 100% ubecka i każdy kolaborował.

 • tilow3

  Oceniono 27 razy 17

  Na czym polega "stan umysłu" pisowca? na tym, że gdyby ten kontrakt podpisało PO w tych pieniądzach, to dzisiaj Błaszczak krzyczałby, że San Escobar kupił te rakiety za połowę ceny, a Rumunia za to samo zamówienie, dostała dwukrotnie lepszy offset! I nieważne byłoby, że to wszystko bajki - liczy się stan umysłu pisowca, który musi być karmiony idiotyzmami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX