Rządzący przestraszyli się protestów? "Jako wierzący jestem za zakazem, ale jako polityk..."

Czarny piątek na pewno dał do myślenia politykom PiS, którzy muszą teraz zdecydować, co dalej z zaostrzeniem przepisów aborcyjnych. Wiceminister sprawiedliwości przyznał, że jako katolik popiera zakaz aborcji, ale jako polityk widzi przestrzeń do dyskusji.

Według stołecznego ratusza w Warszawie było 55 tysięcy, a według organizatorek 90 tysięcy uczestniczek i uczestników Czarnego Piątku. Marsz, który rozpoczął się przed budynkiem Sejmu, a zakończył przed siedzibą PiS na ulicy Nowogrodzkiej, musiał wystraszyć rządzących.

Do tej pory protest próbowały deprecjonować "Wiadomości" TVP, które ogłosiły, że "zwolenników zabijania nienarodzonych" było zaledwie kilka tysięcy. Politycy PiS są jednak dosyć ostrożni w osądach. Widać to m.in. na Twitterze, gdzie wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS Beata Mazurek najpierw podała dalej wpis publicysty TVP, który nazwał demonstrujących "kilkunastoma tysiącami zlepków komórek", a następnie go usunęła.

Jako katolik i jako polityk

Więcej o sytuacji, w której znaleźli się rządzący - a przypomnijmy, że według sondaży nawet wyborcy PiS nie popierają zaostrzenia przepisów aborcyjnych - mówi wypowiedź wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. Jaki w programie "Kawa na ławę" przyznał, że jego prywatne poglądy są inne od tych, które przedstawia jako polityk.

Jako osoba wierząca jestem zwolennikiem zakazu, natomiast jako polityk powiem inaczej: gdyby podejmować decyzję na początku ciąży, kiedy dziecko nie ma zdolności do samodzielnego życia, to jeszcze to jest uważam przestrzeń w tym momencie do dyskusji. Natomiast w momencie, kiedy to dziecko jest w 6-7 miesiącu ciąży i kiedy ma już zdolność do samodzielnego życia, uważam że wtedy nie

- mówił w programie i dodał, że "nie ma decyzji politycznej" w tej sprawie. Wcześniej minister podał, że na 1042 aborcje wykonane legalnie w 2016 roku, 554 "to są dzieci, które miały wady trisomiczne, albo z zespołem Turnera, czyli w większości przypadków to są dzieci, które spokojnie mogą sobie żyć, które szczęśliwie mogą żyć". 

Trisomnia to nie tylko zespół Downa

Wady trisomiczne to jednak nie tylko zespół Downa, ale też np. zespół Pataua czy zespół Edwardsa, przy których przeciętna długość życia wynosi kilkanaście dni.  Przypomnijmy oficjalne dane Rady Ministrów - wykrycie zespołu Downa, było przyczyną 221 zabiegów aborcji. W 167 przypadkach oprócz zespołu Downa stwierdzono także inne wady, np. serca, mózgu. W 227 przypadkach aborcji dokonano w związku z wadami mnogimi (wady dwóch i więcej układów lub organów w badaniu obrazowym).

Jaki twierdził też, że, w związku z tym, że żyjemy coraz dłużej, jako osoby starsze możemy mieć wady takie, jak osoby niepełnosprawne ze wspomnianymi wcześniej wadami genetycznymi. - I co wtedy, jak będziemy mieć po 90 lat i będziemy bardziej niepełnosprawni niż te dzieci. To co - wtedy eutanazja? Osoby niepełnosprawne też mają prawo żyć - mówił minister.

- Zadbajcie o osoby niepełnosprawne, które żyją - przerywała mu Katarzyna Lubnauer. - Pani poseł, kultury trochę - zaczął krzyczeć Jaki.

Co zrobi Duda?

Prezydencki minister Andrzej Dera, pytany, czy gdyby ustawa "Zatrzymaj aborcję" przeszła przez Sejm, zostałaby podpisana przez prezydenta, czy też zawetowałby ją ze względu na wielkość protestów. 

- Myślę, że prezydent się nie wycofa (...) przekonania pana prezydenta są jasne, miał odwagę powiedzieć o tym - mówił Dera. Duda deklarował w ubiegłym roku, że podpisze ustawę, która zakazywałaby aborcji ze względu na nieodwracalne wady płodu, "przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa". - Dzieci, jeśli uda im się przeżyć i rodzice nie zdecydują się na, niestety, proponowaną obecnie aborcję, są bardzo szczęśliwe. Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać. To są wspaniali ludzie, którzy swoim życiem mogą zrobić wiele dobrego - mówił wówczas.

Dera pytany o skalę protestów, odpowiadał wymijająco. - Ta skala pokazuje, że mamy w Polsce demokrację. Każdy w Polsce ma prawo demonstrować, wyrażać poglądy - stwierdził. 

- Każdy z nas musi zadać sobie podstawowe pytanie - dlaczego w polskim prawie jest tak, że osoby, które się urodziły i są niepełnosprawne są chronione i państwo pomaga tym rodzinom, a to samo państwo zezwala na zabijanie dzieci, tylko dlatego, że są w łonie matki - mówił dalej Dera.

Czarny Piątek - przeciwko czemu protestowano?

Protesty odbyły się w związku z projektem "Zatrzymaj aborcję", który został przygotowany przez środowiska antyaborcyjne i ma poparcie PiS. Przepisy likwidujące możliwość aborcji ze względu na podejrzenie ciężkich wad płodu (większość legalnych aborcji w Polsce - red.) są obecnie procedowane w Sejmie. Aborcją ze względu na uszkodzenia płodu zajmuje się też Trybunał Konstytucyjny. Nie jest tajemnicą, że prezes PiS JarosławKaczyński chciałby zabronić aborcji w tym przypadku.

Zwolennicy zakazu aborcji nazywają takie aborcje "eugenicznymi", by wywołać skojarzenie ze zbrodniczymi praktykami. 

Więcej o:
Komentarze (255)
Czarny piątek. Rządzący przestraszyli się protestów
Zaloguj się
 • edals

  Oceniono 91 razy 87

  Dzisiaj jakiś tam urzędnik od prezydenta tłumaczył, że prezydent podpisze ustawę o zaostrzeniu prawa aborcyjnego bo jest wierzacym i praktykującym katolikiem. Guzik mine obchodzi kim prywatnie jest Andrzej Duda, może byc buddysta albo muzułmaninem. Mnie interesuje co zrobi prezydent, który ma być apolityczny i równie neutralny religijnie. Ma myslec o wszystkich Polakach. Jesli on traktuje służbę prezydencka jako prywatny folwark to nie nadaje się na prezydenta.

 • marudna.maruda

  Oceniono 65 razy 59

  "dlaczego w polskim prawie jest tak, że osoby, które się urodziły i są niepełnosprawne są chronione i państwo pomaga tym rodzinom, a to samo państwo zezwala na zabijanie dzieci, tylko dlatego, że są w łonie matki"- panie Dera, zapytaj pan może te matki, jak ich dzieci są chronione i przez kogo. Sprawdź, jaki też parasol ochronny rozciągnęła nad tymi narodzonymi kalekami najlepsza z władz, z prezesem i panną poseł Pawłowicz na czele. Przyjrzyj się, jak te narodzone niesprawne chroni ojciec sowicie wynagradzany dyrektor, a jak bardzo troszczą się o nie występujacy na ulicach starsi panowie i babinki w moherowych beretach. Zajrzyj do szkół, w których zdrowe dzieci maltretują "inne", i do domów opieki, gdzie troskliwe zakonnice poniewierają nimi bo wiedzą, że sa górą. Ale kasa nie spada z nieba, więc to ich sposób na wygodne życie. A pan, panie Dera, ilu rodzinom z takimi chronionymi dziećmi pomaga? Obawiam się, że modlitwa nie wystarcza.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 54 razy 52

  Wielka Polska co wstała z kolan. A rządzą nią faceci w sukienkach reprezentujący współczesną Sodomę i Gomorę.

 • kieliszki

  Oceniono 44 razy 40

  1. Jako wierzącego obliguje cię w tym temacie wiara a nie państwowy zakaz
  2. Jako wierzący tego zakazu nie chcesz dla siebie, tylko dla innych - zwłaszcza tych niewierzących. Czy zasługujesz po prostu na wpierdoI? Czy masz honor to przyznać? Pewnie nie.

 • stas_3151

  Oceniono 41 razy 37

  Czy nie lepiej przekonąć wierzących aby nie usuwali ciąży? Przecież polska w 95% jest chrześcijańska to posłucha co? będzie to moralne zwycięstwo kościoła zamiast zmuszać zakazami?
  Tak mi się przez chwilę zamarzyło, przepraszam, realia są jednak inne:
  1. Księża w kościele katolickim w polsce są jak stado leniwych wieprzów którzy nic dla wiary nie robią?
  2. Kościołowi jest łatwiej nakazami kontrolować ogłupiałą ludność niż nauczać bo to wymaga wysiłku.
  3. Kościół polski traktuje ludzi jak własność, pańszczyznianego chłopa któremu czeba nakazywać a nie przekonywać,
  Więc szanażują całe małomiasteczkowe społeczeństwa nakazami aby mieć nad nimi kontrolę. I robią to rękami 'nawiedzonych' którzy w imię religii zniszczyli by ludzkie życie.

 • darek655

  Oceniono 36 razy 32

  Kaczosępy ,Banksterzy Dojnej Zmiany,Dojarze naszych portfeli i kieszeń boją się Polek!

 • Szymon Czyżewski

  Oceniono 34 razy 30

  Rozumiem, że katolikowi sumienie nie pozwala na aborcję.
  Nie rozumiem dlaczego katolik chce aborcję karać więzieniem.
  Konsekwentnie należałoby wprowadzić sankcje karne za łamanie innych przykazań.
  Jedziemy:
  fałszywe świadectwo przeciw bliżniemu - tydzień aresztu i grzywna,
  porządnie żony bliźniego - chemiczna kastracja na miesiąc,
  nie święcenie dnia świętego - dozór kuratora

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX