Patryk Jaki w ogniu pytań na antenie TVN24. W końcu przyznał: może popełniłem błąd...

To nie była łatwa rozmowa dla wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. W TVN24 Konrad Piasecki nie zadowolił się okrągłymi zdaniami i docisnął polityka w sprawie posunięć rządu PiS.

Konrad Piasecki w programie "Piaskiem po oczach" wypytywał wiceministra sprawiedliwości o to, co cześć komentatorów widzi jako "odwrót" PiS. Chodzi m.in. o przyznanie, że są wady w ustawie o IPN oraz zapowiedź publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

- Zawsze można coś poprawić. Jak buduje się dom, to zawsze można coś poprawić, ale to nie znaczy, że fundamenty nie stoją twardo - mówił Patryk Jaki. Twierdził, że m.in. dzięki reformie prokuratury spadła przestępczość i wzrosło poczucie bezpieczeństwa obywateli. 

Patryk Jaki nie miał łatwo

Wiceminister zapewniał, że rząd PiS nie robi "kroku w tył". - Szukamy porozumienia, staramy się rozwiązywać problemy, (...) w tym problemy Polski na arenie międzynarodowej - stwierdził. - Próbujemy szukać kompromisu. Opozycja przez miesiące krzyczała: dlaczego nie szukacie kompromisu. Teraz to robimy i też jest źle - dodał.

Jaki stwierdził, że w części ustawy o IPN, która dotyczy "zbrodni popełnianej na Polakach przez Ukraińców od początku byliśmy krytyczni". - Zawsze mówiłem, że w tej ustawie są przepisy nieszczęśliwie skonstruowane. Zawsze tak mówiłem - dodał. 

- Zagłosowaliście za przepisami, które są niekonstytucyjne i źle sformułowane? - pytał Piasecki. 

- Nie. Był fragment, o którym podkreślaliśmy, że może być źle skonstruowany - odpowiedział wiceminister.

- Po to ma się większość parlamentarną, żeby taki fragment zmienić - odparł dziennikarz.

- I jesteśmy dzisiaj na to otwarci - powiedział Jaki. 

- Teraz!? - dziwił się Piasecki. Dopiero później wiceminister Jaki przyznał, że "być może w kwestii ustawy o IPN popełnił jakieś błędy". - Natomiast większość projektów kończy się skutecznie - dodał.

"Okaże się, że było warto"

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza, że nie udały się konsultacje ustawy ze stroną izraelską. Jaki powiedział: "To nie ja za to odpowiadam". - Politykę międzynarodową kto prowadzi? Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do jego obowiązków to należy - zaznaczył.

- Jestem przekonany, że jak za jakiś czas stworzymy sobie bilans tej sprawy dla państwa polskiego, to będzie on pozytywny - zapewniał wiceminister. 

- Nawet, jeśli Trybunał Konstytucyjny powie, że fragmenty karne tej ustawy są niekonstytucyjne, to ważniejsze - cywilne - fragmenty ustawy będą obowiązywać - zaznaczył. - Tego typu projekty można oceniać z dłuższej perspektywy. Jeśli się okaże, że Polska będzie wygrywać procesy cywilne w sprawach dot. tego, że nie brała udziału w Holocauście, to się okaże, że było warto - powiedział wiceminister. 

Więcej o:
Komentarze (182)
Patryk Jaki w ogniu pytań na antenie TVN24
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 57 razy 49

  " - Próbujemy szukać kompromisu. Opozycja przez miesiące krzyczała: dlaczego nie szukacie kompromisu. Teraz to robimy i też jest źle - dodał."
  ============================================================
  Szukać kompromisu w trakcie kształtowania prawa, a wycofywaś się w panice z już uchwalonych bubli, to dwie diametralnie różne sprawy...

 • buffalo69

  Oceniono 51 razy 41

  Aż miło było patrzeć i słuchać jak Jaki wił się przed kamerami jak piskorz. Wszystkie jego odpowiedzi na pytania red. Piaseckiego były żałosne i kompromitujące go jako wiceministra sprawiedliwości.

 • okulele99

  Oceniono 47 razy 37

  po co ścier*o promujecie ?
  kogo interesuje co to zero ma do powiedzenia ?
  patryk jaki ? sraki.

 • ryslew2061

  Oceniono 40 razy 32

  Ja sobie nie przypominam, żeby "opozycja przez miesiące krzyczała: dlaczego nie szukacie kompromisu. Teraz to robimy i też jest źle". Opozycja przez miesiące krzyczała, że ustawy są NIEKONSTYTUCYJNE. I niech ten Jaki nie pieprzy, że oni idą na kompromis z opozycją, bo tylko ze strachu przed ultimatum Unii ulegli.

 • cezar85

  Oceniono 37 razy 31

  'Jak buduje się dom, to zawsze można coś poprawić, ale to nie znaczy, że fundamenty nie stoją twardo - mówił Patryk Jaki'

  stoją twardo, bo nie były stawiane przez was, gamoniu

  ' Twierdził, że m.in. dzięki reformie prokuratury spadła przestępczość i wzrosło poczucie bezpieczeństwa obywateli.'

  i ryby lepiej biorą i krowy więcej mleka dają

 • manren

  Oceniono 32 razy 28

  Przyznało się do błędu panisko w dresach. O podaniu się do dymisji się zająknął?

 • gromek1

  Oceniono 31 razy 27

  a na JAKI ch.j go cytować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX