Ryszard Czarnecki w dziesiątce najgorszych europosłów. Razem z nim na liście m.in. była terrorystka

Politico przygotowało ranking 20 brukselskich parlamentarzystów, którzy na pochwały nie zasługują. W pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch Polaków: Janusz Korwin-Mikke i Ryszard Czarnecki.

Politico - opiniotwórczy portal skupiający się na polityce UE - opublikowało na swojej stronie nietypowy ranking 20. europosłów. Portal wskazał powiem tych członków Parlamentu Europejskiego, którzy są znani i czasami mają nawet wpływ na wydarzenia w PE, jednak stali się rozpoznawalni za sprawą kontrowersyjnych wypowiedzi czy przeszłości, a nie dokonań w parlamencie. "20 europosłów, którzy coś znaczą, ale ze złych powodów" - tak Politico zapowiada swój materiał.

Portal w przypadku każdego z nich zamieścił wyjaśnienie, dlaczego trafił na listę. W pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch Polaków: Janusz Korwin-Mikke (niedawno zrezygnował z mandatu) i Ryszard Czarnecki (stracił stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, ale nadal zasiada w PE).

20 najgorszych europosłów według Politico

Zwycięzcą zestawienia został 71-letni Elmar Brok, europoseł z Niemiec, który zasiada w Parlamencie Europejskim nieprzerwanie od 1980 roku. Politico wytyka mu, że potrafi zasypiać podczas spotkań i paneli, a też, że źle traktuje swoich asystentów. Drugie miejsce, zbiorczo, dostali wszyscy przedstawiciele brytyjskiego UKIP, zwolennicy Brexitu. Zarzutem w ich stronę jest bierność i brak zainteresowania pracami w Parlamencie Europejskim, przy jednoczesnym "biciu medialnej piany".

Podium zamyka Martina Anderson z Irlandii Północnej, która ma przeszłość... terrorystyczną. Członkini Sinn Fein, w przeszłości związana z Tymczasową IRA. W 1986 roku została uznana winną planowania zamachów bombowych i do 1998 roku przebywała w więzieniu (wyszła z niego na mocy porozumienia wielkopiątkowego).

5. miejsce - Janusz Korwin-Mikke

W zestawieniu niestety pojawiło się dwóch Polaków i to na wysokich miejscach. Piąte przypadło Januszowi Korwin-Mikkemu z partii Wolność. Politico podkreśla, że polski polityk zasłynął wieloma kontrowersyjnymi wypowiedziami, jak np. nazwanie imigrantów "ludzkimi śmieciami" czy mówienie, że kobiety powinny zarabiać mniej od mężczyzn.

10. miejsce - Ryszard Czarnecki

Z kolei pierwszą dziesiątkę zamyka Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości. Jemu Politico wytyka porównanie działań europosłanki Róży Thun do tego, co robili szmalcownicy. Portal odnotowuje też, że własnie za tę wypowiedź Czarnecki stracił pozycję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Olbrycht z wyróżnieniem

W tym samym tygodniu, gdy pojawiła się lista Politico, Jan Olbrycht, europoseł z Platformy Obywatelskiej pochwalił się, że po raz trzeci otrzymał nagrodę "posła roku za pracę nad budżetem Unii Europejskiej". Nagroda ta jest przyznawana przez "The Parliament Magazine".

Więcej o: