MON chwali się finalizacją offsetu. "Ostatni krok przed umową na dostawę systemu Patriot"

MON podpisało umowy offsetowe do programu "Wisła". Wartość dwóch kontraktów z Raytheon Company i Lockheed Martin Global Inc. to prawie miliard złotych. Jeszcze w tym miesiącu - według ustaleń agencji Reutera - zakończyć mają się negocjacje ws. zakupu systemu Patriot dla Polski.

23 marca umowy offsetowe związane z dostawą przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu „WISŁA – etap I” podpisał sekretarz stanu MON Sebastian Chwałek. Kontrakty zawarto z firmami Raytheon Company i Lockheed Martin Global Inc.

Podpisaniem umów pochwalił się także na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wskazał również, że te kontrakty są "ostatnim krokiem przed podpisaniem umowy na dostawę systemu Patriot".

Jak opisuje na swojej stronie MON, umowa offsetowa z Raytheon Company, zawiera 31 zobowiązań offsetowych na okres 10 lat, a jej wartość wynosi ponad 224 mln zł. Z kolei analogiczna umowa z Lockheed Martin Global Inc. zawiera 15 takich zobowiązań, także na 10 lat, a jej wartość wynosi ponad 724 mln zł.

Reuters o Patriotach

Zapowiedź szefa MON, że ten offset to ostatni krok przed podpisaniem umowy na Patrioty zbiegł się z publikacją agencji Reutera na ten temat. Reuters, powołując się na trzy anonimowe źródła, w czwartek wieczorem opublikował materiał, w którym wskazywał, że w ostatnim tygodniu marca ma dojść do uzgodnienia sprzedaży systemu obrony przeciwrakietowej Patriot między Polską a USA.

- Umowa ma być podpisana 28 marca - doprecyzowywał jeden z rozmówców agencji, mający być zbliżony do MON. Oprócz tego, według Reutersa, zmienić ma się kwota transakcji. Agencja przywoływała, że poprzednia opiewała na 7,6 miliarda dolarów, tymczasem jej informatorzy mówią o tym, że ma być to nie więcej niż 5,5 miliarda.

Pierwotnie za sprzęt Polska miała zapłacić 10,5 mld dolarów, ale jak informował wcześniej Błaszczak, udało się "uzyskać niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy".

Negocjacje ws. Patriotów

System obrony przeciwlotniczej Patriot to kluczowy element programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła". Rozmowy w tej sprawie toczą się od kwietnia 2015. Gdy w połowie listopada amerykański rząd wyraził zgodę na sprzedaż systemu Polsce, Departament Stanu opublikował "listę zakupów" MON.

Z informacji z USA wynika, że Polska zamierza kupić od USA zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot w najbardziej aktualnej konfiguracji IBCS, składające się między innymi z czterech nowoczesnych radarów AN/MPQ-65, szesnastu wyrzutni M903 oraz 208 rakiet najnowszej generacji.

Więcej o:
Komentarze (53)
Program "Wisła" i Patrioty. MON podpisuje kolejne umowy
Zaloguj się
 • furious07

  Oceniono 9 razy 9

  Wg Płaszczaka przeszkolenie żołnierzy w używaniu nowego sprzętu to offset. Parodia.
  250 mln (a prawdziwego offsetu jest tam pewnie góra 150) w stosunku do 5,5 mld $ to sukces????????

 • taroudant

  Oceniono 7 razy 7

  Mariusz, skąd u ciebie takie słowo jak offset ? Dla ciebie sadzanie jarkowego kota na kuwecie jest już ekstremalnym wysiłkiem intelektualnym.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 9 razy 5

  Po co kolejne zakupy? Przecież Macierewicz już wszystko załatwił!

  W końcu przez ostatnie 2 lata ciągle opowiadał o sprzęcie jaki udało mu się kupić dla polskiej armii.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 5

  Mariusz penie jeszcze nie wie, że wystąpiły pewne trudności techniczne i na razie dostaniemy dresy, a co do reszty, to może za dwa-trzy lata się uda.

 • jxl82

  Oceniono 7 razy 5

  Wróg nie śpi-Błaszczak czuwa.

 • cob22

  Oceniono 8 razy 4

  Jeszcze wiecej patriotow ?

 • kapitan.kirk

  Oceniono 6 razy 4

  Drogi przez mękę odc. 2758.

 • jxl82

  Oceniono 6 razy 4

  Tych ostatnich kroków było już wiele. "Wprawdzie stanęliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX