Prawo łowieckie przegłosowane. Myśliwi nic nie wskórali i czują się oszukani

Sejm przyjął wszystkie siedem poprawek Senatu do nowelizacji prawa łowieckiego. W polowaniach nie będą mogły brać udziału dzieci, a wszyscy myśliwi będą obowiązkowo musieli przejść badania lekarskie i psychologiczne.

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. W czwartkowym glosowaniu Sejm poparł także zapis mówiący o tym, że osoby, które współpracowały z organami bezpieczeństwa PRL nie mogą zasiadać we władzach Polskiego Związku Łowieckiego. Uzupełniono ustawę o zapis, który uchyla możliwość karania osób przeszkadzających w polowaniu. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przypominał, że zapisy powstawały w dialogu ze środowiskiem myśliwych, rolników oraz strony społecznej. "Jeśli kompromisem nazwać to, że żadna strona nie jest zadowolona, to jest kompromis - powiedział Henryk Kowalczyk. Dodał, że emocje w czasie głosowania były bardzo duże, wyrażano skrajne poglądy. Za sukces uznał to, że udało się uwzględnić wiele postulatów z różnych środowisk.

Zmiany w prawie łowieckim w nowym kształcie krytykowała Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. "Na pewno nie zyskają polscy rolnicy, ponieważ ta ustawa doprowadzi do rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Na pewno nie zyskają myśliwi, ponieważ ustawa uniemożliwia polowania" - oceniła polityk. Dodała, że zapisy doprowadzą do prywatyzacji łowiectwa.

ZOBACZ TEŻ: Senat nie zgodził się na udział dzieci w polowaniach. Myśliwi: "Skandaliczne prawo"

W ubiegłym tygodniu Senat nie zgodził się, żeby obniżyć z 18 do 15 lat wiek osób, które mogą brać udział w polowaniach. Utrzymał też zakaz wykorzystywania żywych zwierząt do tresury psów myśliwskich i ptaków łowczych. To rozjuszyło środowisko myśliwych, którzy także po głosowaniu poprawek w Sejmie nie kryli swojego rozczarowania. 

Nowelizacja prawa łowieckiego ma między innymi dostosować prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W 2014 roku orzekł, że prawa właścicieli nieruchomości nie są wystarczająco uwzględnione podczas kształtowania obwodów łowieckich, czyli obszarów, na których myśliwi mogą prowadzić polowania. Rządowy projekt nowelizacji prawa łowieckiego po wielu modyfikacjach pozwala prywatnym właścicielom terenu, na podstawie oświadczeń złożonych do starosty, wyłączyć swoje grunty z polowań.

Więcej o:
Komentarze (285)
Prawo łowieckie. Sejm przegłosował ustawę. Niekorzystne zmiany dla myśliwych
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 79 razy 57

  Najgorsze dla nich te badania psychologiczne.
  Gołym okiem widać że są nienormalni.....

 • notremak

  Oceniono 48 razy 36

  No to dewianci od szyszki dostali kopa w doope.
  Wprawdzie lekkiego, ale i to cieszy.

 • Adam Luzz

  Oceniono 45 razy 29

  Ta zbieranina wszelkiej maści łobuzów , których podnieca posiadanie broni , chodząca na polowania podchmielona , mająca się za ekologów chroniących nas przed zwierzętami , sama trzyma psy na łańcuchach. Pogonić tych straceńców w ..maliny.

 • chi-neng

  Oceniono 35 razy 25

  Szyszka rozbestwil cala swoja mafie tak, ze teraz czuja sie poszkodowani i rozczarowni zakonczeniem ery 'SOBIEPANKA' - bossa mafii lesnej.

 • bigfisher

  Oceniono 34 razy 24

  Pora żeby ktoś wziął się za tych morderców wałęsających się po lasach aby coś zabić dla rozrywki. Najlepiej zdelegalizować PZW a eliminacją chorych jednostek niechaj zajmą się zakontraktowani łowczy podlegający Lasom Państwowym i służbom weterynaryjnym.

 • robertqq

  Oceniono 32 razy 22

  nareszcie...pierwszy krok do cywilizacji...kolejny..to likwidacja kół mysliwskich i wprowadzenie ZAWODU : ŁOWCZY SLEKCJONER w INSPEKCJI SANITARNEJ, którzy będą odstrzeliwac chore i zagrazajace sanistarnie zwierzeta..

 • ronee r

  Oceniono 32 razy 20

  Kłusownicy chcą zabierać dzieci na rzeź zwierząt, bo tak chcą. Elbanowscy zmienili system oświaty w Polsce bo tak chcieli. Ludzie o małym rozumku nie będą szczepić dzieci, bo tak chcą. Tradycja liberum veto kwitnie w kraju głupków aż miło. Koniec jest bliski. Zmarnowaliśmy ostatnie 20 lat w kwestii świadomości społecznej. Instytucjonalnie jesteśmy w Europie. Mentalnie głęboko w Rosji. Pa.

 • gzo29

  Oceniono 29 razy 15

  brawo, ta patologia powinna być zakazana. mój znajomy który jest myśliwym na każdym kroku podkreśla jaki to "elitarny sport" normalnie przewracam sie ze śmiechu jak to słysze. ograniczyć myśliwych o 95% .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX