Bez zgody na święto strażaków ochotników na pl. Piłsudskiego. PSL żąda dymisji wojewody

"Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na zorganizowanie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uroczystych obchodów Dnia Strażaka w dniu 4 maja 2018 roku" - piszą w komunikacie oburzeni strażacy ochotnicy. MSWiA tłumaczy się "względami technicznymi".

4 maja to dzień Świętego Floriana, żołnierza i męczennika - patrona strażaków. Tego dnia Ochotnicza Straż Pożarna chciała zorganizować uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Na ten termin nie zgodził się wojewoda. 

Zaprotestowało PSL. Prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że zakaz oznacza niszczenie wspólnoty narodowej, gdyż Ochotnicza Straż Pożarna jest największą organizacją pozarządową w Polsce.

W komunikacie MSWiA napisano, że decyzja wojewody była spowodowana wyłącznie kwestiami technicznymi związanymi z organizacją w tym czasie na placu Piłsudskiego właśnie centralnych obchodów Dnia Strażaka, a wcześniej - Święta Konstytucji 3 Maja. Jednocześnie, jak informuje MSWiA, szef resortu Joachim Brudziński polecił Leszkowi Suskiemu, Komendantowi Głównemu PSP, zaproszenie Waldemara Pawlaka, Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz wszystkich strażaków-ochotników, na centralne obchody Dnia Strażaka. Odbędą się one 5 maja na placu Piłsudskiego w Warszawie.

"Dzień Strażaka jest zatem wspólnym świętem PSP i OSP. Dlatego zasadnym jest, aby wszyscy strażacy mogli tego dnia świętować razem" - napisano w komunikacie MSWiA.
Ministerstwo zapowiada, że minister Joachim Brudziński będzie również w tej sprawie rozmawiał z prezesem OSP Waldemarem Pawlakiem.

Więcej o: