Taśma z Kukiz'15, która jest jak "granat rzucony do szamba". "My idziemy, kur**, drogą tych pojeb**"

Jacek Gądek
Do prokuratury trafiła taśma, na której Dariusz Pitaś, "szara eminencja" Kukiz'15, pokazuje tę formację od kuchni. - My idziemy, kur**, drogą tych pojeb**, którzy się wywalają na personalnych potyczkach - mówi o Kukiz'15. Gazeta.pl ma to nagranie. Publikujemy jego fragmenty.

Dariusz Pitaś jest w Kukiz'15 "szarą eminencją". To jedna z najbardziej tajemniczych postaci w całym ruchu Pawła Kukiza. Wkradł się w łaski lidera i z nim zaprzyjaźnił. Potem wyszło na jaw, że ma w życiorysie zatarte wyroki za niepłacenie alimentów i przywłaszczanie pieniędzy. Przyznał się w mediach także do odsiadki za pobicie. Tyrał jednak w kampanii 2015 r. i stał się prawą ręką Kukiza. Dostał fotel szefa biura klubu Kukiz'15, ale także wiceprezesa Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15. Z pierwszego - pod presją - zrezygnował w zeszłym roku, ale w stowarzyszeniu wciąż jest zastępcą Pawła Kukiza i bywa w Sejmie.

Do dziś krążą domysły, czy nie nagrywał rozmówców

Biurem Kukiz'15 rządził twardą ręką. Ze względu na jego przeszłość i maniery w otoczeniu klubu krążą pogłoski, że mógł nagrywać swoich rozmówców w Sejmie. Kilka osób związanych kiedyś lub dziś z Kukiz'15 mówi w rozmowach z Gazeta.pl: Nie wiem, ale nie zdziwiłoby mnie, gdyby nagrywał.

Dariusz Pitaś zapewnia nas: Absolutną nieprawdą jest, że nagrywałem swoje rozmowy w klubie Kukiz'15. Rozumiem, że ludzie mogą różnie mówić, ale to nieprawda.

Jak "taśma Kukiz’15" trafiła do prokuratury?

Taśma, która wedle informacji Gazeta.pl trafiła do prokuratury, pochodzi z połowy 2017 r. Paweł Kukiz był wówczas na wojnie z Piotrem Liroyem-Marcem. Śledczym taśmę zaniósł jeden ze świadków w śledztwie, które jest pokłosiem tej wewnętrznej wojny. Przedmiot śledztwa jest dość oryginalny, a w tle jest Volkswagen Lupo. To stare auto po części przesądziło o politycznym rozwodzie Kukiza z Liroyem. O co chodzi?

Lata temu w prasie pisano, że byli działacze PO - a zarazem znajomi Liroya - Paweł Sykulski i Paweł Dulski mieli rugować lokatorów z kamienicy. Skończyło się jednak tak, że media musiały ich przepraszać za takie stwierdzenia. Kukiz'15 oczekiwał jednak od Liroya, by zerwał te znajomości ze względu na "podejrzenia o uwikłanie w dziką reprywatyzację". Liroy odparowywał, że Kukiz nie będzie mu dobierał znajomych. Publicznie poszli na noże.

Paweł Kukiz dowiedział się, że Liroy kupił właśnie od Sykulskiego VW Lupo (nie była to informacja publiczna). Sykulski doniósł więc do prokuratury, że Kukiz bezprawnie dowiedział się o transakcji. Teraz śledczy sprawdzają, czy faktycznie bezprawnie, czy ktoś nie nadużył swojej pozycji, i kto dokładnie przyniósł szefowi Kukiz'15 informację o zbywcy auta. Smaku sprawie dodaje fakt, że Paweł Kukiz jest członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych. 

Śledztwo jest ukierunkowane na policjanta, który miał wyświadczyć Kukizowi przysługę. To, jak przepłynęła do szefa Kukiz'15 informacja o aucie Liroya, było proste do sprawdzenia. Wystarczyło prześledzić w CEPiK-u, kto sięgał po informacje o tym samochodzie. Nie było więc problemu z namierzeniem uprzejmego funkcjonariusza.

- Śledztwo prowadzone jest w sprawie. Jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego. Na tym etapie nie mogę ujawnić, jakim materiałem dowodowym dysponuje prokurator - mówi dla Gazeta.pl prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Na pytanie o taśmę nie odpowiada.

Nagranie z klubu Kukiz’15 "jak granat wrzucony do szamba"

Wedle naszych informacji nagranie wykonano w siedzibie klubu Kukiz'15 w Sejmie. - Ta jedna taśma jest jak granat wrzucony do szamba - mówi nasz rozmówca bliski Kukiz’15, który zna jej treść. Rozmawiają na niej Dariusz Pitaś i jeden ze współpracowników posła Liroya.

Żaden z dwóch rozmówców nie przyznaje się do nagrania rozmowy. 

Prawie godzinna wymiana zdań pokazuje, jak za kulisami wygląda polityka Kukiz’15 i konflikt wewnątrz ruchu. Pojawia się m.in. wątek wspomnianego wyżej śledztwa i VW Lupo. Ale krótko. Pitaś mówi, że "Piotrek (Liroy - red.) skłamał" o pochodzeniu tego auta. Rozmówcy roztrząsają, od kogo Liroy je kupił i co Liroy powiedział Pawłowi Kukizowi. - Ja nie mam do niego (Liroya - red.) pretensji. Wiesz, o co chodzi, nie? Bo nie przyszedłem tu, żeby było jasne, ani cię kupić ani roztrząsać, kto gdzie skłamał. W du*** to mam. Trzeba sprawę kur** zamknąć, a nie gadać - mówi Pitaś.

Taśma, na której "kur**" jest przecinkiem

Dużo obszerniejsze są kwestie bezpośrednio dotyczące polityki. A zwłaszcza konfliktu dawnych kolegów: Kukiza i Liroya. To spotkanie miało bowiem załagodzić ich spór, więc przy stole zasiedli bliski współpracownik Kukiza Dariusz Pitaś i - z drugiej strony - współpracownik Liroya. Głównie mówi jednak Pitaś.

Dariusz Pitaś ma pretensję, że "jak wychodzi jakaś chu****" (wykropkowane słowo nie jest wyzwiskiem, ale opisem niekorzystnej sytuacji), to Liroy niczego nie dementuje. O spięciu dwóch muzyków Pitaś mówi tak:

To pewnie kur** ostatnia próba, żeby to wszystko kur**, wiesz, jakoś połatać, kur**, i ten. Pewne informacje mamy i tak dalej. Wiemy, kur**, że jest szansa, kur**, nawet w samorządowych zrobić bardzo dobry wynik, a w parlamentarnych jeszcze lepszy. Bo, kur**, niestety, jak wychodzą gdzieś jakieś, kur**, przecieki czy szpile, to albo wychodzą... ty dobrze wiesz, ode mnie nie wychodzą personalnie. (...) Jestem osobą, która, kur**, nic nikomu nie powie - oni (dziennikarze - red.) to wiedzą.

Współpracownik Liroya potwierdza, że Pitaś ma usta zamknięte na kłódkę, gdy rozmawia z dziennikarzami.

"Wszyscy żebyśmy spięli d***"

Pitaś chce, by Kukiz z Liroyem przestali walczyć ze sobą. Postuluje więc: Wszyscy żebyśmy spięli d***, konsultowali różne rzeczy, dementowali chu**** (znów opis równie niekorzystnej sytuacji - red.) i z jednej, i z drugiej strony.

Wedle ówczesnego szefa biura klubu Kukiz’15 na takim "upuszczaniu krwi" i na "tym, kur** konflikcie to my jesteśmy 2 czy 3 proc. w du***”. Pitaś mówi, że jeśli ktoś pod szyldem Stowarzyszenia Skuteczni, które tworzy Liroy, nie będzie chciał iść pod marką Kukiz’15 w wyborach, to "niech spierd***, trudno”.

"Idziemy, kur**, drogą tych pojeb**, którzy się wywalają"

Pitaś i współpracownik Liroya rozmawiali też o wspólnych kandydatach w wyborach samorządowych (na jesieni tego roku) i wspólnie narzekają na to, że Kukiz z Liroyem się wykrwawiają w konflikcie. Pitaś podsumowuje to tak:

To jest kur** tak niedojrzałe... Wszystkie partie się na tym wywalają, a my idziemy, kur**, drogą tych pojeb**, którzy się wywalają na personalnych potyczkach.

Jak sugeruje Pitaś, trudno jest zapanować nad gwałtownymi reakcjami Pawła Kukiza. - No i kur** jest sytuacja taka, że ludzie podsyłają mi (przez internet, na Facebooku różne rzeczy - red.). A jak podsyłają mi, to podsyłają też Pawłowi - mówi. Narzeka potem, że przez to Paweł Kukiz bardzo się wścieka i reaguje emocjonalnie.

Pitaś chwali się swoją wiedzą o rychłej eskalacji wojny PiS i PO. - Może kur** tak być, ja nie mówię, że będzie, ale prawdopodobieństwo jest duże, że to będzie, kur**, wojna totalna - mówi. I wymienia działania komisji ds. afery Amber Gold, postawieniu przed Trybunałem Stanu Ewę Kopacz i innych polityków Platformy.

O Trybunale Stanu dla Ewy Kopacz i Donalda Tuska posłowie PiS mówili w połowie 2017 r. Rzeczniczka partii Beata Mazurek nie kryła, że głosowałaby "za", ale wniosków o TS nie postawiono.

Według Pitasia PiS ma kompromitujące materiały na polityków PO. "Mają na całą wierchuszkę (Platformy)". Pitaś sądzi, że PiS też będzie mieć swoje - rozdmuchiwane przez media - afery. W skutek "wojny totalnej" - dywaguje - PiS i PO mogą stracić po 5 punktów proc. poparcia społecznego. Według niego Kukiz’15 może pożywić się na tym i sięgnąć nawet 20 proc. w sondażach.

Konkluzja politycznej analizy Pitasia o konflikcie Kukiz-Liroy jest następująca:

Kur**, pomyślmy, kur** racjonalnie. Ja pierd***, po co nam to jest potrzebne?

Pitaś i współpracownik Liroya rozeszli się z zapewnieniem, że Pitaś będzie łagodził konflikt Kukiza z kieleckim raperem - podczas rozmowy z Kukizem przy okazji koncertu charytatywnego w Ciechocinku (czerwca 2017 r.). Historia pokazała, że konfliktu nie udało się zażegnać. Liroy jest dziś poza klubem Kukiz’15 - jako niezależny.

Więcej o: