PiS z nową ustawą o sądach. Ziobrze będzie trudniej odwołać prezesów i wiceprezesów

Posłowie PiS proponują zmiany w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Twierdzą, że mają one spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej.

Nowelizacje mają zmienić procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć takiej decyzji bez konsultacji z kolegium sądu i Krajowej Rady Sądownictwa.

Druga zmiana dotyczy przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Wiek przejścia w stan spoczynku będzie wynosił 65 lat niezależnie od płci sędziego. Jeśli jednak sędzia -kobieta będzie chciała odejść z pracy w wieku 60 lat, to będzie mogła to zrobić.

 

Zdaniem polityków PiS propozycje te spełniają oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, dotyczącymi wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Spełniają też, według posła Marka Asta z PiS, oczekiwania części opinii publicznej i środowiska sędziowskiego, która krytykowała nowe ustawy sądowe. Poseł PiS dodał, że jego partia nadal uważa, iż dotychczasowe ustawy są zgodne z konstytucją. Szczegóły nowelizacji będą znane, gdy trafią one do laski marszałkowskiej.

Więcej o: