Jakubiak wydaje krocie na artykuły we własnej gazecie. Płaci za nie z publicznych pieniędzy

Marek Jakubiak pojawia się niemal na każdej okładce "Tygodnika Ilustrowanego" - gazety, której wydawcą jest jego firma. Za ekspozycję w "Tygodniku" poseł płaci z sejmowej kasy.

"Marek Jakubiak nagrodzony", "Lis przegrał z Ciechanem", "Spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem", "Kukiz'15 w czołówce" - to tylko kilka nagłówków, które pojawiły się na okładkach ciechanowskiego "Tygodnika Ilustrowanego". Z okręgu wyborczego nr 16, w którym kandydował Jakubiak, dostało się jeszcze 11 innych posłów, ale informacji o ich dokonaniach próżno szukać na łamach "Tygodnika". 

To nie przypadek. Wydawcą Tygodnika Ilustrowanego jest BRJ MEDIA. BRJ to skrót od Browary Regionalne Jakubiak - spółka wchodzi w skład wartego 60 mln zł imperium Jakubiaka. Jak czytamy na stronie, firma została założona przez posła w 2014 roku i jest "pierwszą grupą medialną na północnym Mazowszu".

25 tysięcy na ogłoszenia

W rozmowie z WP.pl działacz ruchu Kukiz'15 poinformował, że artykuły i ogłoszenia są wykupywane z budżetu poselskiego. Oznacza to, że poseł transferuje publiczne pieniądze do własnej spółki.Z rozliczenia wydatków na koniec 2016 roku (ostatni dostępny na stronie sejmowej dokument) wynika, że wydaje ich nie mało - koszty korespondencji i ogłoszeń posła wyniosły 24 565 zł. Informator WP.pl twierdzi, że większość kwoty trafia właśnie do spółki BRJ Media.

embed

Dla porównania koszty korespondencji i ogłoszeń Pawła Kukiza to 194 zł, Jarosława Kaczyńskiego - 527,95 zł, a Grzegorza Schetyny - 1353 zł.

"Forma kontaktu z wyborcami"

Trzeba przyznać, że ekspozycja posła w "Tygodniku Ilustrowanym" jest imponująca. Z 15 ostatnich okładek udostępnionych na stronie facebookowej gazety, Jakubiak znalazł się na 11, na jeszcze jednej było zdjęcie butelki piwa Ciechan, a tylko na trzech okładkach nie było nic o Jakubiaku, choć niewykluczone że był na dalszych stronach.

Poseł Kukiz'15 uważa, że to forma kontaktu z wyborcami i nie widzi problemu w wykupywaniu ogłoszeń we własnej gazecie. - Dlaczego płacę za ogłoszenia w "Tygodniku"? Dlatego, że projektują, drukują, dystrybuują go ludzie, którym za to trzeba zapłacić. To jest ich praca. Pan jako dziennikarz powinien to rozumieć - powiedział Jakubiak w rozmowie z WP.pl. Dodał, że ogłoszenia zamieszcza też w innych mediach. 

Poseł RP: Faszyzm to bardziej ideologia gospodarcza, a falanga to znak Marynarki Wojennej

Więcej o: