Rafalska podała, ile w ciągu dwóch latach rząd PiS wydał na "500 plus". Suma robi wrażenie

Z programu "Rodzina 500 plus" korzysta 2,4 mln polskich rodzin - wynika z danych przekazanych przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską. 1 kwietnia miną 2 lata od wprowadzenia programu.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska podsumowała dwa lata programu "Rodzina 500 plus". Obowiązuje on od kwietnia 2016 r. Z dofinansowania korzysta obecnie 2 mln 400 tys. rodzin, a liczba dzieci, na które przekazywane są pieniądze, to 3 mln 600 tys.

Największy udział wśród beneficjentów programu mają rodziny z dwójką dzieci - ich odsetek wynosi 62 proc.

500 zł również na pierwsze dziecko (przy kryterium dochodowym 800 zł na osobę i 1200 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne) trafia do 536 tys. rodzin.

- Jesteśmy przygotowani na krytykę, to nie jest ukochane dziecko, na które patrzymy bezkrytycznie. Wiemy, że dziecko trzeba należycie wychować, że popełniamy błędy. Nie chcemy, żeby ten program był poddawany politycznej nieracjonalnej ocenie, w której głównym winowajcą obciążany jest program "500 plus" - mówiła Rafalska na konferencji prasowej.

Rafalska: Nie wiemy, czy program dezaktywizuje kobiety

Szefowa resortu rodziny odniosła się także do zarzutów, że z powodu programu wiele kobiet decyduje się na rezygnację z pracy zawodowej i pozostanie w domu.

- Nie ma takich badań, które mówią wprost, że jedynym czynnikiem jest świadczenie 500 plus. Możemy przyznać, że to jeden z czynników wpływających na dezaktywizację, natomiast czy jest wyłącznym czynnikiem, to daleka bym była od takiego obciążania tego programu - komentowała Rafalska.

Minister stwierdziła, że "efekt wzrostu liczby urodzeń jest zauważalny". - Ponad 403 tys. urodzeń w 2017 r. to jest znacznie więcej niż prognozowaliśmy. To więcej niż pokazywały wcześniejsze prognozy GUS - stwierdziła. W 2016 r. urodziło się ok. 385 tys. dzieci.

Jak podsumowała Elżbieta Rafalska, "do dnia dzisiejszego na program wydano ponad 42 miliardy złotych".

Więcej o:
Komentarze (190)
Rodzina 500 plus. 2,4 mln rodzin korzysta z programu
Zaloguj się
 • Rafael Remza

  Oceniono 39 razy 29

  Wydano 42 mld by pielęgnować patologię, i ta ma się dobrze. 100 tys kobiet odeszło z pracy dzięki 500+, bo nie potraktowały tych pieniędzy jako dodatek, tylko zamiast. Czyli 100 tys ludzi utrzymywane jest przez resztę bo im się robić nie chce? Jestem za tym by znieść wszystkie zasiłki i obniżyć podatki o połowę. A nieroby do roboty!!! Samemu dbać o swe dzieci!!! To wasz - rodzicielski obowiązek

 • Tomasz _mecz

  Oceniono 23 razy 17

  42mld... Najgorszy pomysl w historii Polski a te lajzy sobie jeszcze premie i pseudonagrody za niego przyznaja. Niech Narod w koncu przejrzy na oczy i zmądrzeje. Pis do wiezienia a nie do rzadu.

 • wujekdolf

  Oceniono 18 razy 16

  a za te pińć stówek w miesiącu jesteśmy porównywani z Węgrami orbana i Turcją erdogana - opłacało się?

 • niewinna

  Oceniono 18 razy 14

  Ciekawe jak się czują dzieciaki uznane za małpiatki i pozbawione jakiegokolwiek wsparcia. O tym się nie mówi a jak widać ten pseudo-program ma zerowy efekt demograficzny a tylko ma wymiar socjalny. Skoro jest socjalny to dlaczego nie na KAŻDE DZIECKO ? Rodzice jedynaków w znakomitej większości pracują a nie jak wielodzietni zrobili sobie z tego źródło dochodu.

 • evergreen111

  Oceniono 20 razy 12

  Jak to mówił Morawiecki do zaufanych Parteigenosse z PISu? "PIĘĆSET PLUS JEST NA KREDYT..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX