Poważna zmiana Prawa łowieckiego o krok od uchwalenia. Posłowie dyskutowali w Sejmie

- Komisje rekomendują przyjęcie wszystkich poprawek - mówiła posłanka Anna Paluch podczas krótkiej debaty o Prawie łowieckim. Ustawa wróciła do Sejmu po poprawkach Senatu. Jeśli zostanie uchwalona, poważnie zmieni niektóre zasady dot. myśliwych - co oburza środowisko łowieckie.

W czwartek - ostatni dzień posiedzenia Sejmu - posłowie zagłosują nad ustawą Prawo łowieckie. O godz. 16:00 ma się rozpocząć blok głosowań. Jeśli nowe prawo łowieckie zostanie poparta przez większość sejmową, trafi na biurko prezydenta. Byłaby to najpoważniejsza zmiana regulacji dot. polowań od dawna. 

Dwa tygodnie temu Sejm poparł ustawę, która m.in. zakazuje udziału dzieci w polowaniach oraz wykorzystywania żywych zwierząt do treningu psów myśliwych. Wywołało to spore zaskoczenie oraz radość - u ekologów - oraz oburzenie - u myśliwych.

Ustawa zawiera też inne zmiany. Ma też dostosować prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W 2014 roku orzekł on, że prawa właścicieli nieruchomości nie są wystarczająco uwzględnione podczas kształtowania obwodów łowieckich, czyli obszarów, na których myśliwi mogą prowadzić polowania. Projekt przewiduje możliwość zakazu polowania na prywatnym terenie, jeśli jego właściciel złoży oświadczenie w tej sprawie do starosty. Wcześniejsze propozycje przewidywały dużo bardziej skomplikowany proces wyłączenia terenu z obwodu łowieckiego - w tym udowodnienie przed sądem, że polowanie jest sprzeczne z wyznaniem.

Prawo łowieckie z poprawkami Senatu

Część środowiska łowieckiego oczekiwała, że kontrowersyjne dla nich przepisy zostaną zmienione przez Senat. Znaleźli się tam sympatycy łowiectwa, jednak ostatecznie Senat utrzymał m.in. zakaz polowań dla osób poniżej 18 r.ż. Łącznie senatorowie przyjęli siedem poprawek, w tym dwie od PO. Wśród nich jest m.in. obowiązek poddawania się badaniom okresowym. Myśliwi posiadający broń co pięć lat będą musieli przechodzić badania psychologiczne i lekarskie.

Poprawki trafiły do Sejmu, gdzie poparła je komisja, a w środę wieczorem - debatowali posłowie. 

- Połączone komisje rekomendują przyjęcie wszystkich poprawek - mówiła posłanka Anna Paluch. Wspomniała, że co do poprawki w kwestii obowiązku badań psychologicznych (która zmienia ustawę o broni i amunicji) istnieją wątpliwości konstytucje, jednak "zwiększa ona bezpieczeństwo Polek i Polaków".

Występujący po niej posłowie nie mieli dużych wątpliwości co ustawy i poprawek. Paweł Suski wzywał jedynie, by przyjrzeć się jednej z poprawek, która likwiduje obowiązek ewidencji tzw. "postrzałków", czyli zwierząt ranionych, ale nie odnalezionych przez myśliwych. Podobne argumenty podnosiła Ewa Lieder z Nowoczesnej.- Zakłada się, że myśliwi odnajdują do 70 proc. postrzelonych zwierząt - mówiła.

Ustawę krytykował Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Ocenił, że jest ona zła "dla myśliwych i dla rolników". Zarzucił m.in. zbyt dużą ingerencję w struktury Polskiego Związku Łowieckiego. 

Więcej o:
Komentarze (118)
Prawo łowieckie. Poważna nowelizacja o krok od uchwalenia
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 15 razy 11

  Dyskusja w sejmie ?
  Spojrzałam do kubeczka, herbatka, powąchałam nadal herbatka. Dobranoc widocznie co innego mi zaszkodziło.

 • sacc77

  Oceniono 16 razy 10

  Skoro według mordercy Sachajko ustawa stanowi "zbyt dużą ingerencję w struktury Polskiego Związku Łowieckiego. " to jest na to doskonała rada.

  LIKWIDACJA PZŁ....

  A przy okazji likwidacja myśliwych....

 • villiers

  Oceniono 11 razy 9

  A kiedy będą badania psychologiczne dla rządzących? Uważacie ,że Polska nie jest tego warta? A może jakieś ogólnopolskie testy na inteligencje? Chyba mamy prawo raz w roku się pośmiać?

 • Dawid Grabanowski

  Oceniono 12 razy 8

  Popieram całkowity zakaz polowań! Do regulacji liczebności zwierzyny proponuję ustanowienie instytucji zawodowego łowczego. Do ochrony rolników proponuję obowiązkowe ubezpieczenia, a ubezpieczycieli należy zmusić do ubezpieczania... po to chyba nam to PZU żeby takie tematy załatwiać.

 • iwonazetka

  Oceniono 9 razy 7

  Ale o dekomunizacji to już sobie nie przypomnieli... Pewnie za dużo swojaków by "ucierpialo"...

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 7

  Uchwalać i zakończyć bezprawne uprzywilejowanie myśliwych. Jeszcze wywalić z lasów państwowych szyszkowników czyli tych co uczynili z lasów folwark myśliwych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX