Biskupi naciskaj. "Niepokoi fakt przeduania si prac nad projektem 'Zatrzymaj aborcj'"

Biskupi prosz o modlitw w intencji ochrony prawa czowieka do ycia. Niepokoi fakt przeduania si prac parlamentarnych nad obywatelskim projektem "Zatrzymaj aborcj" - mwi ksidz Pawe Rytel-Andrianik rzecznik prasowy Komisji Episkopatu Polski.

Dziś miało odbyć się posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Ale o godzinie 15.30, kiedy miały zacząć się obrady, na stronie internetowej Sejmu podano informację o odwołaniu komisji.

Ta decyzja zaniepokoiła biskupów. Episkopat ustami rzecznika zakomunikował, że biskupi są zniecierpliwieni wolnym tempem prac nad projektem "Zatrzymaj aborcj". 

Rytel-Andrianik przypomina, że prawo do życia to podstawowe prawo człowieka, także w jego pierwszej fazie rozwoju, niezależnie od stanu zdrowia dziecka, czy rokowań lekarskich. Jak podkreśla rzecznik episkopatu, każde dziecko ma niepodważalne prawo do narodzin, dlatego tej sprawie nie może być dyskusji czy wątpliwości.

- Kobiety, które nie chcą wychowywać urodzonych dzieci mogą zrzec się praw rodzicielskich i oddać je do adopcji, na którą oczekuje wiele małżeństw. W tej kwestii mają pełną wolność - dodaje. Rzecznik wskazuje też, że o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci apeluje papież Franciszek.

Podpisy pod projektem „Zatrzymaj aborcję” złożyło 830 tysięcy obywateli. Ksiądz Rytel-Andrianik zawraca uwagę, że w poniedziałek otrzymał on pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, a teraz jest w kompetencji Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która odwołała zaplanowane na dziś i jutro posiedzenie. Projekt całkowicie zakazuje aborcji eugenicznej.

Ksiądz Rytel-Andrianik zaznaczył, że sprawa ochrony życia wiąże się także z pomocą, którą państwo powinno udzielać rodzicom po narodzinach dziecka, szczególnie w przypadku dzieci chorych, wymagających specjalistycznego leczenia.

- W tym kierunku wiele już zrobiono, ale system wsparcia rodzin, szczególnie tych, które wychowują ciężko chore dzieci, wymaga dalszej rozbudowy. Matki, ojcowie, rodziny przyjmujące dziecko wymagające szczególnej opieki powinni być przekonani, że mogą liczyć na realną pomoc państwa i wsparcie społeczne - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" chciały zablokować środowiska prokobiece, które w niedzielę protestowały przed kuriami.

Czarny Piątek - protest ws. aborcjiCzarny Piątek - protest ws. aborcji Ogólnopolski Strajk Kobiet

W odpowiedzi na przyjęcie przez posw z komisji projektu Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział duży protest w Warszawie. Odbędzie się on w ten piątek o godzinie 16. Obecnie do wydarzenia na Facebooku dołączyło prawie 30 tys. osób. Do Warszawy, w obronie prawa do aborcji, chcą przyjechać z całej Polski.